Szukaj

Zapalenie pochwy u dziecka

Podziel się
Komentarze1

Stany zapalne pochwy u dziecka są bardzo częstym schorzeniem i także trudnym do zdiagnozowania. Wynika to z tego, że dziewczynki niechętnie mówią o dolegliwościach bądź też często nie potrafią ich określić dlatego są one często lekceważone. Z uwagi na taki stan rzeczy ważne jest aby rodzic zwracał uwagę na zachowanie dziecka oraz na jego dbanie o higienę intymną.


Co powoduje zapalenie pochwy u dziecka ?

Najczęstszą przyczyną występowanie tego schorzenia u małych dziewczynek jest brak poduszeczek tłuszczowych warg sromowych i owłosienia łonowego, które jest odpowiedzialne za ochronę narządów płciowych.

Zapalenie pochwy wywołują przede wszystkim bakterie z grupy beztlenowej m.in. chlamydia trachomatis, grzyby, wirusy a nawet jaj pasożytów. Spowodowane jest to także tym, iż pochwa jest w bliskim sąsiedztwie z odbytem, wiec jest narażona na przenoszenie się bakterii kałowych.

Jak stwierdzić, że dziecko ma zapalenie pochwy?


Ważne jest żeby obserwować czy na bieliźnie dziecka nie ma śladów z upławów. Często one przybierają różne kolory w zależności od przyczyny mogą być zielone, żółtawe, białe albo całkiem wodniste. Należy także zwrócić uwagę na częstość występowania upławów oraz na ich zapach. 

Dziewczynki mogą także skarżyć się na nieprzyjemny świąd w miejscach intymnych oraz częstomocz, który czasem może nie być kontrolowany. Oddawanie moczu może także przynosić ból a miejsce intymne zazwyczaj jest zaczerwienione.   

Jak wyleczyć dziecko?

Jak w przypadku każdego zapalenia należy udać się do lekarza, który znajdzie nam przyczynę tego schorzenia i zastosuje odpowiednie leczenie. Najczęściej lekarz przepisuje maść, która trzeba smarować podrażnione miejsca. Należy także pamiętać i przypilnowac córkę aby dbała odpowiednio o higiene podczas zapalenia m.in. częsta zmiana bielizny, używania bielizny bawełnianej, wkładek higienicznych. Rodzic w celu uśmieżenia bólu dziecka może zastosowac nasiadówki z rumianku, które na pewno pomogą.


Komentarze do: Zapalenie pochwy u dziecka (1)

magdaabiofem
magdaabiofem 13-04-2013 23:06

Infekcje

1

Infekcje intymne mogą wystąpić w każdym wieku. W przypadku dziewczynek, wybór lekarza jest bardzo ważny, lepiej pójść do kobiety-ginekologa, która ma dodatkową specjalizację z ginekologii dziewczęcej.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze