Szukaj

Zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych, które nie jest spowodowane ugryzieniem przez kleszcze -  ma jeszcze inne oblicze. Otóż zapalenie o którym mowa w tym artykule - potocznie zwane sepsą, bądź zapalnym zakażeniem krwi -  jest bardzo groźną chorobą wywołaną przez wirusy i bakterie. Krótko: Zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych jest stanem zapalnym ochronnej błony otaczającej mózg i rdzeń kręgowy. Choroba ta występuje także pod nazwą posocznicy, zwanej sepsą.



Jeżeli zatem zadajesz sobie pytania typu: W jaki sposób może dojść do zarażenia tą chorobą i jakie są jej oznaki, a także jakie są ewentualne powikłania oraz jak zapobiegać zapaleniu opon mózgowo - rdzeniowych, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!!!

1. Jak można zarazić się zapaleniem opon mózgowo - rdzeniowych?

Przede wszystkim należy podzielić wspomnianą chorobę na tą, która wywołana jest przez wirusy, i tą która rozwija się poprzez kontakt z bakterią.  Wirusowe zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych, jak sama nazwa wskazuje, wywołane jest przez wirusy. Choroba ta nie zagraża życiu, a 90% dotkniętych nią pacjentów - powraca do zdrowia.

Z kolei ta sama choroba wywołana przez bakterie przedstawia się w zupełnie innym świetle. Dlaczego? Dlatego, gdyż jest chorobą zagrażającą życiu, wymagającą natychmiastowej pomocy lekarzy w warunkach szpitalnych. Niestety, co 10 chory umiera, ci zaś, którzy powracają do zdrowia, powracają do niego z utrzymującymi się - niekiedy przez resztę życia - powikłaniami.

Zakażenie wirusowe, które na szczęście jest częstsze niż bakteryjne, może być wywołane wieloma wirusami. Najczęściej do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Innym źródłem zarażenia może być kontakt z zanieczyszczoną ściekami wodą, w której obecne są wspomniane wirusy. Należy także pamiętać, iż kontakt z chorym zasadniczo nie wpływa na rozprzestrzenianie się choroby.

Jeśli chodzi o drugi wariant choroby, czyli ten, który wywołany jest przez bakterie zwane pneumokokami, bądź meningokokami, to najczęściej przenoszenie ich odbywa się podczas kaszlu, kichania lub pocałunku. Dlatego też najbardziej narażone na wystąpienie zakażenia są niemowlęta i małe dzieci, a także młodzież do 25 roku życia. Chorobie niewątpliwie sprzyjają duże skupiska ludzi, oraz instytucje takie jak: żłobki, przedszkola, czy szkoły.


2. Jakie są objawy zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych?

Opisywaną chorobę nie jest łatwo rozpoznać, gdyż w początkowym okresie jej trwania, przypomina grypę. Tak więc u chorego występują typowe objawy grypopodobne takie jak: uczucie ogólnego osłabienia, gorączka, ból głowy, ból gardła, mdłości oraz wymioty. Jednakże tym, co wyróżnia  zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych od typowej grypy jest pojawiająca się na ciele dziecka krwistoczerwona wysypka, kształtem przypominająca świeże siniaki.

Dlatego pamiętaj:

Jeżeli Twoje dziecko, bądź ktokolwiek Ci znany ma opisane powyżej objawy - wykonaj u niego tzw. „test szklankowy", który polega na przyciśnięciu boku szklanki do zmian na skórze. W przypadku zakażenia meningokokami, plamki nie bledną pod naciskiem!!!


Jeśli doświadczysz w swoim życiu takiej sytuacji - nie czekaj! Od razu skontaktuj się z lekarzem, zadzwoń po karetkę, bądź sam, jak najprędzej jedź z chorym do szpitala!!!

PAMIĘTAJ!!!! SPECYFIKĄ SEPSY JEST TO, IŻ WCIĄGU JEDNEGO DNIA OD POCZĄTKU CHOROBY MOŻE ROZWINĄĆ SIĘ STAN CIĘŻKI, KTÓRY PROWADZI DO ŚPIĄCZKI I ŚMIERCI!!!

3. Jakie są ewentualne powikłania po przebytym zapaleniu opon mózgowo - rdzeniowych?

Po tym, co przeczytałaś, bądź przeczytałeś, nie trudno sobie uzmysłowić, że choroba - o której mowa - zostawia trwałe ślady nie tylko na organizmie i psychice chorego, ale także na życiu osób z  jego otoczenia.

Z kolei jeśli chodzi o typowe następstwa choroby, to należy nadmienić, że uzależnione są one od takich czynników jak:

  • Wiek dziecka
  • Czas rozpoznania choroby
  • Rozpoczęte leczenie przyczynowe
Nie mniej jednak, do najpowszechniejszych powikłań należą:

  • Utrata wzroku
  • Utrata słuchu
  • Zaburzenia w zachowaniu, a co za tym idzie trudności w egzystowaniu
Inne objawy to:

  • Rozległe blizny na skórze
  • Uszkodzenie głównych narządów
  • Utrata kończyn

Jak już sam zdążyłeś/łaś zauważyć po przeczytaniu objawów jakimi charakteryzuje się ta groźna choroba - nasuwa się pytanie: Czy lepiej jest przeżyć, czy też umrzeć, po to, by dalsze życie nie było pasmem cierpień...

4. Jak zapobiegać zapaleniu opon mózgowo - rdzeniowych?

Pewne jest to, że najlepiej w ogóle jest nie zarazić się wirusem, czy bakterią, która wywołuje zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych, czy też sepsę. Zadajesz sobie pytanie, co robić by nie doszło do zakażenia? Nic prostszego - zaszczep swoich bliskich. Obecnie szczepienia ochronne są jedynym sposobem zapobiegania chorobie meningokokowo - pneumokokowej. A uściślając: Dostępna jest szczepionka przeciwko meningokokom z grupy C, wirusowi grypy (Hib) oraz pneumokokom. Nie ma jednak szczepionki przeciwko zakażeniu meningokokami z grupy serologicznej B, która, niestety jest najczęstszą przyczyną zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych.

Na szczęście nie w Polsce, lecz w Irlandii...


Danuta Knap

Komentarze do: Zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz