Szukaj

Zapalenie gardła u dzieci – objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie gardła może mieć charakter wirusowy bądź bakteryjny. Te dwie infekcje znacznie różnią się od siebie, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby umieć je skutecznie zwalczyć, kiedy któraś z nich pojawi się u naszego dziecka. Zapalenie gardła jest bardzo bolesną i wyczerpującą organizm chorobą, która utrudnia normalne funkcjonowanie. U dziecka objawia się m.in. brakiem apetytu, wyczerpaniem i problemami z mówieniem i oddychaniem.

Zapalenie gardła u dzieci – objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie gardła bardzo często występuje u dzieci, zazwyczaj w okresie przejściowych zmian pogodowych jesienią, w zimie i na wiosnę. W większości przypadków do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z chorym. Czasem jednak infekcja jest wynikiem powikłań poantybiotykowych lub osłabienia organizmu. Najczęściej zapalenie gardła u dzieci wywoływane jest przez wirusy, przyczyną choroby rzadko są bakterie.

Objawy zapalenia gardła u dzieci

Objawy wirusowego zapalenie gardła u dzieci

Wirusowe zapalenie gardła jest najczęstszą formą infekcji dolnych dróg oddechowych. Od momentu zarażenia wirusem do wystąpienia pierwszych objawów mija nie więcej niż 6 dni. Śluzówka gardła staje się zaczerwieniona, natomiast migdałki są napuchnięte i przekrwione. Na podniebieniu często można zaobserwować małe, wodniste pęcherzyki, tzw. wysięg surowiczy. Przy wirusowym zapaleniu gardła dzieci często skarżą się na nadmierną wydzielinę cieknącą z nosa, która przypomina wodę.

Objawy bakteryjnego zapalenie gardła u dzieci

Jeżeli u dziecka wystąpi wysoka gorączka, która oscyluje w granicach 39 stopni Celsjusza, węzły chłonne są powiększone, gardło ma kolor malinowy i pojawia się szarawy nalot na języku, to znaczy, że mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem gardła i migdałków, czyli anginą. Infekcja tego typu rozpoczyna się dreszczami, bólem mięśni i głowy, apatią, sennością i problemami z przełykaniem oraz mówieniem. Najczęściej chorują dzieci między 3 a 14 rokiem życia. Dolegliwości, jakie mogą się pojawić, to trudności z przełykaniem i mówieniem, chrypka i suchość w gardle. Bakteryjne zapalenie gardła jest groźnym rodzajem infekcji, może też wiązać się z późniejszymi powikłaniami, dlatego w przypadku wystąpienia tego rodzaju infekcji koniecznie należy udać się z dzieckiem do lekarza.

Leczenie zapalenia gardła u dzieci

Leczenie wirusowego zapalenia gardła u dzieci

Wirusowe zapalenie gardła u dzieci trwa od 5 do 7 dni. Podaje się wtedy leki przeciwzapalne, które w składzie mają paracetamol lub ibuprofen. Dodatkowo konieczne jest odkażanie przełyku, najlepiej środkami w postaci aerozolu. Dolegliwości łagodzi także płukanie gardła roztworem z soli oczyszczonej lub naparami z ziół, np. z szałwii, która daje bardzo dobre rezultaty w leczeniu tego typu infekcji. Dodatkowo można wykonać domową inhalację z wyciągiem z rumianku czy tymianku. Warto zadbać, by dziecko zregenerowało siły, odpoczywając w domu. W trakcie leczenia trzeba pamiętać też o udrażnianiu nosa - w tym celu można skorzystać z gruszki leczniczej.

Leczenie bakteryjnego zapalenia gardła u dzieci

Leczenie bakteryjnego zapalenia gardła należy od początku pozostawić lekarzowi pediatrze, gdyż zarówno sama choroba, jak i jej powikłania są bardzo poważne. W tym przypadku zawsze koniecznością jest kuracja antybiotykowa. W trakcie leczenia maluch powinien zostać w domu przez co najmniej tydzień. Podczas terapii dziecko musi leżeć w łóżku i wypoczywać. Gdy zastosowany antybiotyk okaże się nieskuteczny, wtedy należy pobrać wymaz z gardła. W ten sposób będzie można wykluczyć zarażenie innym patogenem.

Powikłania zapalenia gardła i migdałków u dzieci

Ogólnoustrojowe powikłania zapalenia gardła i migdałków u dzieci

W większości przypadków angina jest chorobą, która ma krótki czas trwania i po kuracji antybiotykowej przechodzi bez śladu. Zbagatelizowana i nieodpowiednio leczona może jednak wywołać poważne powikłania. Należą do nich ogólnoustrojowe dolegliwości takie jak: gorączka reumatyczna, która uszkadza stawy i serce oraz pasocznica czyli sepsa. Kolejnym powikłaniem anginy jest glomerulopatia - choroba kłębuszków nerwowych, objawiającą się krwiomoczem.

Miejscowe powikłania zapalenia gardła i migdałków u dzieci

Najczęściej występującym miejscowym powikłaniem anginy jest naciek i ropień okołomigdałowy, który można rozpoznać po nagłym, silnym bólu gardła i wysokiej gorączce. Kolejne niepożądane następstwem choroby, do jakiego może dojść to rapowica, czyli przejście zakażenia z migdałków na inne części dolnych dróg oddechowych. Występuje wtedy silny ból szyi, który paraliżuje ruchy. Z kolei częstym powikłaniem u niemowlaków jest ropień tylnogardłowy, będący stanem zapalnym węzłów chłonnych. Wszystkie te powikłania są niezwykle poważne i mogą zagrażać życiu dziecka, dlatego tak ważne jest odpowiednie reagowanie na wszystkie występujące objawy zapalenia gardła.

Autor: Dagmara Bęben

Komentarze do: Zapalenie gardła u dzieci – objawy, leczenie, powikłania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz