Szukaj

Zakażenia grzybicze jamy ustnej i rejonu pieluszkowego u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Zakażenia grzybicze występujące w rejonie pieluszkowym oraz błonie śluzowej jamy ustnej nazywane bywają pleśniawkami. Wywoływane są przez drożdżaki Candida albicans. Głównymi objawami w przypadku zakażenia jamy ustnej są białe plamki występujące na języku i podniebieniu dziecka. Pleśniawki na pupie pojawiają się z reguły po wystąpieniu zakażenia grzybiczego błon śluzowych jamy ustnej.


Jakie objawy mogą wystąpić u dziecka?

Najczęściej u dziecka zaobserwować możemy silne zaczerwienie na skórze w rejonie pieluszkowym. Ponadto skóra w tym miejscu często pokryta jest grudkami i łuszczy się. Zakażenie grzybicze w rejonie pieluszkowym w wielu przypadkach poprzedzone zostaje zakażeniem grzybiczym błon śluzowych jamy ustnej. W wypadku błony śluzowej jamy ustnej zaobserwować możemy białe naloty, które nie dają się zetrzeć. Charakterystycznym objawem jest również wzmożone pragnienie, co dotyczy przede wszystkim niemowląt cierpiących na pleśniawki.

Zobacz również:Jak możemy pomóc dziecku?

Przede wszystkim w przypadku wystąpienia objawów pleśniawki należy niezwłocznie udać się do lekarza pediatry. Przepisana przez lekarza specjalna maść bądź roztwór do smarowania jamy ustnej powinny być podawane w sposób ścisły zgodnie z zaleceniami. Powinniśmy przestrzegać odstępów czasowych pomiędzy poszczególnymi dawkami leku nawet w sytuacjach kiedy zauważalna jest widoczna poprawa. Ważne w tym wypadku jest zwalczenie wszelkich drobnoustrojów tak, by nie doszło do ewentualnego rozwoju lekooporności, tzw. utraty wrażliwości drobnoustrojów na podawany lek. W sytuacji gdy dziecko cierpi na zakażenie grzybicze skóry w rejonie pieluszkowym nie należy go kąpać, by nie doprowadzić do przeniesienia drobnoustrojów na inne części skóry. W wypadku występowania u malucha grzybicy jamy ustnej należy wygotowywać smoczek co najmniej dwa razy dziennie. Nie należy także dopuszczać do tego by zakażony malec wymieniał się smoczkami bądź zabawkami z innymi dziećmi, ponieważ takie zachowanie może doprowadzić do przeniesienia zakażenia na inne dzieci.

Komentarze do: Zakażenia grzybicze jamy ustnej i rejonu pieluszkowego u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz