Szukaj

Zaburzenia lękowe u dzieci wciąż ukrytym problemem w Danii

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze stwierdzili ostatnio, że wbrew wynikom badań, znaczna liczba duńskich dzieci cierpi na zaburzenia lękowe. Zdaniem naukowców, liczba ta i tak jest zaskakująco niska w porównaniu z innymi krajami.Badania wykazały, że zaledwie 5,7 % dzieci duńskich chorowało na zaburzenia lękowe między 2004 a 2007 rokiem. Tymczasem, w innych krajach zachodnich, liczba chorych dzieci sięga od 27 % do nawet 45%.

Naukowcy twierdzą, że tak niski wynik jest skutkiem braku zgłaszania zaburzeń lękowych u dzieci.

Barbara Hoff Esbjørn, profesor nadzwyczajny w Klinice Psychologii Uniwersytetu w Kopenhadze twierdzi, że Dania nie posiada odpowiednich metod wspierających i niezbędnych w wykrywaniu choroby. Tymczasem, powinno być to szczególne ważne, ponieważ im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na jej całkowite wyleczenie.

Naukowcy wpadli więc na pomysł, aby przybliżyć problematykę tej choroby podczas konferencji zorganizowanej w  Kopenhadze. Jej termin ustalili na pierwszego czerwca tego roku.

Na podstawie danych pochodzących od m.in. Krajowej Rady ds. Dzieci, naukowcy szacują, że 60-100 tys. duńskich dzieci, w wieku od siedmiu do siedemnastu lat, cierpi z powodu zaburzeń lękowych.


Badania obejmują lata 2004-2007.

Najczęstszymi występującymi zaburzeniami są m.in. niepokój, fobia, fobia społeczna i uogólniony lęk. Naukowcy nie mają wątpliwości, że nieleczone stany lękowe mogą nieść poważne konsekwencje dla dzieci w późniejszym okresie.

Większość z nich cierpi z powodu trudności z nauką w szkole, a później także podczas studiów. Natomiast w dorosłym życiu, skutkami mogą być poważne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja. Pomimo tych licznych konsekwencji, zbyt mało dzieci poddawanych jest leczeniu.

Według profesor Ingrid Leth z Wydziału Psychologii, leczenie lęku u dzieci powinno mieć miejsce w ich bezpośrednim otoczeniu, a nie w zakładzie psychiatrycznym. Profesor Leth twierdzi, że zdiagnozowanie zaburzeń lękowych może być trudniejsze niż rozpoznanie ADHD.

W przeciwieństwie do tego schorzenia bowiem, nerwica nie daje aż tak bardzo wyraźnych objawów. Dzieci bardzo często są mylnie ocenianie, ponieważ ich zachowanie nie odbiega od norm.

Nauczyciele w szkołach i przedszkolach, psychologowie i lekarze, mimo swojego doświadczenia i chęci pomocy, nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat nerwicy.

Obecnie naukowcy pracują nad standaryzacją szeregu kwestionariuszy. Ułatwią one wykrycie zaburzeń u dzieci. Ankiety będą dostępne na stronie internetowej Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Kopenhadze w najbliższym czasie. Teraz pozostaje mieć tylko nadzieję, że będzie ona pomocna i przyniesie pożądane skutki.

Komentarze do: Zaburzenia lękowe u dzieci wciąż ukrytym problemem w Danii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz