Szukaj

Wysoki poziom cukru w płatkach śniadaniowych pośrednią przyczyną otyłości wśród dzieci

Podziel się
Komentarze0

The Environmental Working Group, organizacja zajmująca się ochroną środowiska, a także zdrowia publicznego, ogłosiła raport, którego współautorką jest Dawn Undurraga - specjalistka żywieniowa. zgodnie z którym amerykańskie dzieci w rocznym rozrachunku spożywają ponad 4,5 kg cukru.

Znajduje się on w ich codziennym śniadaniu, na który składają się płatki śniadaniowe - zarówno te zbożowe, jak i kukurydziane. Sam raport zawiera wyniki badań na 181 dzieciach spożywających ponad 1500 produktów tego posiłku. Sprawozdanie jest wynikiem alarmów zaniepokojonych konsumentów w Stanach Zjednoczonych, którym zależy na tym, aby przekonać korporacje i producentów do zdecydowanego zmniejszenia ilości szkodliwych związków i składników w różnego rodzaju pożywieniach.

Aktualizacja badań sprzed trzech lat przez badaczy w Waszyngtonie

Jako część sprawozdania, badacze przeanalizowali 84 rodzaje płatków (podobnie jak w raporcie sprzed 3 lat) i okazało się, że w każdych z nich zawartość cukru wynosi minimum 29%. W porównaniu do badań z 2011 roku, zawartość w niektórych płatkach od tego czasu stosunkowo wzrosła, ale żadne z nich nie są całkowicie pozbawione cukrów. Płatki, których grupą docelową są dzieci, mają ponad 40% więcej cukru, niż te dla dorosłych. Fakty są takie, że dzienna porcja miski płatków z mlekiem jedzona przez cały rok, może być przyczyną otyłości, jak i innych problemów zdrowotnych, a sami producenci, jak i Agencja Żywności i Leków (FDA) nie robią zbyt wiele, by zasygnalizować społeczeństwu tę niepokojącą kwestię.

Producenci reagują na sprawozdanie

Zgodnie z tym, o co walczy EWG, firmy produkujące płatki śniadaniowe przeznaczone dla dzieci powinny obniżyć skład cukru by nie było go więcej niż 6 gramów. W marcu Agencja Żywności i Leków wysunęła propozycję polegającą na tym, by z tyłu każdego opakowania znajdowała się czytelna informacja z zawartością cukru w produkcie, zaś EWG dodała od siebie, że porcje powinny być wyraźniej pooznaczane.

Autor: Katarzyna Kałaniuk

Komentarze do: Wysoki poziom cukru w płatkach śniadaniowych pośrednią przyczyną otyłości wśród dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz