Szukaj

Wpływ witaminy A na rozwój noworodków

Podziel się
Komentarze0

Zespół do spraw odżywiania z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) opublikował dwa artykuły, które mogą naświetlić niezbadane dotąd zagadnienie wpływu witaminy A na noworodki.

Pozytywny wpływ witaminy A

Witamina A odgrywa ważną rolę w rozwoju dzieci. Jest odpowiedzialna między innymi za: prawidłowe funkcjonowanie oczu, produkcję nabłonka, wzrost i rozwój kości. Nieznane są jednak mechanizmy działania witaminy A u płodów i noworodków. Aby rozszyfrować zagadkę tej ważnej witaminy, należy przeprowadzić jeszcze wiele badań i testów.

Na tropie witaminy

Jak dotąd zespół z Pensylwanii przeprowadził badania na grupie szczurzych niemowląt. Testy wykazały, że po podawaniu suplementów noworodkom, poziom witaminy A wzrasta nagle i krótkotrwale, a sama witamina odkłada się we wszystkich narządach organizmu oprócz wątroby. Tymczasem u dorosłych osobników złoża witaminy A odnaleźć można właśnie w wątrobie. Jak to możliwe i co z tego wynika?

Życiodajna siła

Eksperci od odżywiania twierdzą, że witamina A jest bardzo ważna w rozwoju płodu, dlatego należy podawać ją w formie suplementów tak szybko, jak organizm dziecka wysyci złoża witaminy powstałe w organizmie matki. Szczególnie ważne jest podawanie witaminy A dzieciom w krajach rozwijających się, ponieważ to właśnie tam można zaobserwować największe jej niedobory. Badania przeprowadzane w tych krajach wykazują, że podawanie witaminy A dzieciom od 6. miesiąca do 5. roku życia aż o jedną piątą zmniejsza śmiertelność u dzieci. Jest to wystarczający powód, by kontynuować badania i poszukiwać odpowiedzi na zagadki związane z odżywianiem dzieci już od pierwszych chwil ich życia.

Komentarze do: Wpływ witaminy A na rozwój noworodków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz