Szukaj

Większe stężenie kancerogenów u dzieci palaczy

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że w moczu 90 procent dzieci mieszkających z co najmniej jednym palącym rodzicem znajdują się kancerogeny (czynniki rakotwórcze).Dzięki analizie próbek moczu 79 dzieci w wieku od 1 miesiąca do 10 lat zauważono także, że średni poziom kancerogenów tytoniowych u dzieci stanowił około 8 procent poziomu takich samych kancerogenów u dorosłych palaczy.

- Wnioski te są znamienne, gdyż wszyscy naukowcy biorący udział w tym badaniu spodziewali jakiegoś poziomu narażenia na występowanie czynników rakotwórczych, jednak ich średni poziom był wyższy, niż oczekiwano - stwierdziła w informacji prasowej opublikowanej przez American Association for Cancer Research (AACR) przewodnicząca zespołu badawczego Janet L. Thomas, adiunkt medycyny behawioralnej na University of Minnesota.

Zauważyła ona, że poziomy kancerogenów w moczu dorosłych osób niepalących, narażonych na bierne palenie, wynosi od 1 do 5 procent ilości tych czynników u nałogowych palaczy.


- Nie wiemy jeszcze jakie są długoterminowe skutki ciągłego oddziaływania tych związków na organizm. Możliwe, że torują one drogę zmianom DNA komórek, które mogą przyczynić się do uszkodzenia płuc, i potencjalnie do raka - powiedziała Thomas.

Inne spostrzeżenia wynikające z przeprowadzonego badania:
* Zauważono związek pomiędzy poziomem biernego wystawienia na działanie dymu tytoniowego a  niższych statusem społeczno-ekonomicznym, zatrudnieniem oraz wykształceniem rodziców.

* Dzieci czarnoskóre miały najwyższe poziomy kancerogenów tytoniowych w moczu, nawet gdy ich rodzice palili stosunkowo niewiele. Można zatem z tego wywnioskować, że czarnoskóre dzieci inaczej przetwarzają substancje chemiczne zawarte w tytoniu.

- Niemal jedna trzecia młodych dzieci w Stanach Zjednoczonych żyje pod jednym dachem z co najmniej jednm palaczem. Martwiące jest głównie to, że rodzicie i członkowie rodziny mogą nie do końca rozumieć zagrożenie jakie stwarzają dla zdrowia tych dzieci - dodała Thomas.

Wyniki badania zostaną opublikowane podczas tegotygodniowej konferencji AAR Frontiers in Cancer Prevention Research.

Komentarze do: Większe stężenie kancerogenów u dzieci palaczy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz