Szukaj

Kaszel u niemowlaka

Kaszel u niemowlaka jest równie częstym objawem choroby jak katar. Pojawia się gdy zaburzona zostaje praca układu oddechowego. Kaszel u niemowlaka spowodowany jest w większości przypadków stanem zapalnym, alergią lub podrażnieniem śluzówki górnych dróg oddechowych. Pojawić się może również w wyniku zapalenia oskrzeli lub oskrzelików, czyli dolnych dróg oddechowych.

Kaszel u niemowlaka

Kaszel u niemowlaka może być leczony wieloma metodami. Z pomocą przyjdą zarówno domowe sposoby, jak i środki dostępne w aptece bez recepty. Leczenie będzie skuteczne jedynie wtedy, gdy kaszel u niemowlaka zostanie odpowiednio zdiagnozowany. Na kaszel suchy i mokry stosuje się bowiem leki o odmiennym działaniu.

Dlaczego pojawia się kaszel u niemowlaka

Kaszel u niemowlaka nie musi być objawem choroby. Wrażliwy układ oddechowy malca reaguje w ten sposób również na substancje, które mają drażniące właściwości. Kaszel mogą wywołać alergeny, zanieczyszczone powietrze czy dym papierosowy. Jeśli kaszel nie ustępuje, jest męczący i towarzyszą mu inne objawy, należy udać się z dzieckiem do lekarza.

Chorobami, którym najczęściej towarzyszy kaszel są przeziębienie, zapalenie krtani lub nosa. W pierwszym etapie choroby, kiedy podrażnieniu ulega gardło, pojawia się kaszel suchy. Jednak w ciągu kilku dni może pojawić się wydzielina żółtego koloru. Wraz z rozwojem choroby dochodzą kolejne objawy, takie jak katar, gorączka, ból głowy czy chrypka.

Kaszel występuje także w przypadku zapalenia oskrzeli spowodowanego alergią. Pojawia się, gdy do oskrzeli dotrą alergeny wywołujące odczyn alergiczny (na przykład pyłki roślin). Silny odruch wykrztuśny ma miejsce również wtedy, gdy do dróg oddechowych dziecka trafi ciało obce. Najczęściej zdarza się to podczas zabawy lub jedzenia. Nie usunięcie ciała obcego z dróg oddechowych przyczynia się do częstych i silnych ataków kaszlu, a w konsekwencji prowadzić może do zapalenia płuc.

Leczenie suchego kaszlu u niemowlaka

Suchy kaszel, któremu nie towarzyszy wydzielina, pojawia się wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych. Aby skutecznie leczyć suchy kaszel u niemowlaka, należy najpierw znaleźć jego przyczynę.

Najprostsze do wyeliminowania wydają się być czynniki drażniące takie jak dym papierosowy czy silne perfumy. Wystarczy przewietrzyć pomieszczenie, w którym dziecko przebywa, żeby w znacznym stopniu pozbyć się drażniących substancji.

Kaszel powoduje również za suche i zbyt ciepłe powietrze. W takiej sytuacji pomogą nawilżacze powietrza lub położenie mokrego ręcznika na grzejniku. W mieszkaniu czy domu najlepiej utrzymywać temperaturę w granicach 18 stopni Celsjusza.

Leczenie mokrego kaszlu u niemowlaka

W przypadku mokrego kaszlu niemowlakowi przyniesie ulgę kilka sprawdzonych sposobów. Malcowi łatwiej będzie odkrztuszać wydzielinę, jeśli systematycznie będzie miał oklepywane plecki. W tym celu dziecko należy położyć sobie na kolanach brzuszkiem do dołu, tak aby głowa niemowlaka znajdowała się nieznacznie niżej niż jego pupa. Łączymy razem palce dłoni, którą zamierzamy oklepywać i robimy z niej „daszek". Plecy niemowlaka oklepujemy energicznymi ruchami od dołu do góry pleców.

Pomogą również inhalacje, jednak w przypadku niemowlaka powinno się unikać dodawania do nich substancji takich jak olejki eteryczne czy wywary z ziół, które mogą być stosowane w przypadku starszych dzieci. Przy wykonywaniu inhalacji warto zwrócić uwagę na to, czy woda nie jest zbyt gorąca, aby delikatna skóra dziecka nie została poparzona.

W przypadku niemowlaków stosowanie jakichkolwiek leków powinno być konsultowane każdorazowo z lekarzem pediatrą. Nawet syrop z cebuli, mimo że jest w pełni naturalnym sposobem walki z kaszlem, podaje się dopiero dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia.

Jak zapobiec pojawieniu się kaszlu u niemowlaka

Przed infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi trudno się ustrzec. Jednak u niemowlaka nawet niewielka zmiana w otoczeniu może spowodować atak kaszlu. Rodzic nie jest w stanie wyeliminować wszystkich przyczyn kaszlu, jednak powinien podjąć pewne kroki, które ograniczą częstotliwość ataków.

Nawet jeśli nasze dziecko jest zdrowe, warto zadbać o odpowiednie warunki w mieszkaniu, aby nie było za gorąco, a powietrze było odpowiednio nawilżone. W utrzymaniu dobrej jakości powietrza pomoże częste wietrzenie pomieszczeń, ale jedynie wtedy, gdy na zewnątrz nie unosi się zbyt wiele zanieczyszczeń.

Jeśli u naszego dziecka podejrzewamy alergię, to ograniczenie występowania alergenu w powietrzu będzie miało decydujące znaczenie.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Kaszel u niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz