Szukaj

Większe ryzyko depresji u chłopców z niedowagą

Podziel się
Komentarze0

Dwa nowe badania wykazują, że nastoletni chłopcy o zdrowej wadze ciała, którzy uważają się za zbyt chudych mają większe ryzyko zachorowania na depresję, w porównaniu nawet z tymi, którzy uważają się za otyłych. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie American Psychological Association, Psychologia Mężczyzn i Męskości, sugerują, że strach przed niedowagą skłania wielu młodych chłopców do stosowania sterydów.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (The Centers for Disease Control and Prevention, CDC) notuje, że szacunkowo 3,5% dzieci i młodzieży pomiędzy 2 a 19 rokiem życia mają niedowagę, z czego w wielu przypadkach jest to spowodowane podstawowymi warunkami zdrowotnymi. Centrum dodaje, że otyłość u młodzieży jest problemem zdrowotnym, prowadzącym do chorób serca, cukrzycy, astmy i bezdechu sennego – ale również ważna jest przyczyna psychologiczna prowadząca do stresu, jaki wynika z napiętnowania społecznego.

Z ostatnich serii badań prowadzonych przez Aaron Blashill, psychologa Generalnego Szpitala w Massachusetts i członków wydziału Harwardzkiej Szkoły Medycznej udało się dowieść, że nastolatkowie, którzy myślą że są zbyt chudzi i którzy są ofiarami prześladowań, są bardziej skłoni to zażywania sterydów niż koledzy w ich wieku.

W jednym badaniu, Blashill i jego zespół analizowali duża próbę 2,139 nastoletnich chłopców, którzy byli 16-stolatkami w 1996 roku, obserwowano ich przez 13 lat. W tym czasie, naukowcy przyglądali się chłopcom 3 razy w 6 letnich odstępach czasowych, w celu oceny symptomów depresji, postrzegania ciała i wskaźnika masy ciała (body mass index, BMI). Chłopcy, którzy identyfikowali się statusem – niedowagi, ale którzy faktycznie byli o średniej lub niskiej wadze, mieli najwyższy poziom symptomów depresyjnych. Te objawy były zgodne w całym badaniu, które skończyło się kiedy chłopcy mieli około 30 lat.

Blashill badanie komentuje następująco:

Te badania podkreślają często niedoceniane kwestie zniekształcenia wyglądu ciała wśród nastoletnich chłopców. Nastoletnie dziewczęta mają tendencje do internalizacji i dążenia do bycia szczupłą, chłopcy w tym wieku natomiast chcą podkreślać bardziej muskularny typ ciała.” Blashill i jego zespół przeprowadzili drugie badanie, w którym użyto danych ankietowych z 2009 roku, przeprowadzonych na 8066 chłopcach w jednej ze szkół średnich w Stanach Zjednoczonych. Badacze wykazali, że 4% nastolatków raportowali używanie sterydów w pewnym momencie ich życia, a 3% z nich zaznaczyło, że mają niedowagę. Chłopcy, którzy uważali się za zbyt chudych byli bardziej skłonni do zastraszania i raportowali więcej symptomów depresyjnych.

Okazało się, że część z chłopców, którzy czują się że nie są w stanie osiągnąć często nieosiągalnego wyglądu bardzo cierpią i mogą podjąć drastyczne środki z tego powodu” – dodaje psycholog.

Blashill sugeruje, że lekarze pracujący z nastolatkami cierpiącymi na depresje, szczególnie z tymi, którzy są zastraszani z powodu ich wyglądu – powinni być świadomi potencjalnego ryzyka używania przez niż sterydów.

Niestety, jest mało badań opartych na efektywnych terapiach dla nastolatków skłonnych do przyjmowania sterydów” – mówi Blashill, dodając:„Jednakże terapia poznawczo-behawioralna udowodniła skuteczność w kwestii wyglądu ciała i może być pomocna dla chłopców rozważających nad sterydami lub już je przyjmujących”.

CDC udostępniła specjalny kalkulator BMI dla dzieci i nastolatków, w celu zdiagnozowania ich prawidłowej masy ciała. Pamiętajmy jednak, że obok zdrowej wagi ciała, to sprawność fizyczna jest ważnym elementem by pozostać zdrowym.

Autor: Magda Strzykalska

Komentarze do: Większe ryzyko depresji u chłopców z niedowagą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz