Szukaj

W jakich pozycjach układać noworodka ?

Podziel się
Komentarze0

Każdy rodzic stara się, żeby jego dziecku było jak najwygodniej i najlepiej. Maluch nie ma wpływu na to w jakiej pozycji leży, więc to Wy musicie o to zadbać. W takim razie, jak układać noworodki, aby było im nie tylko wygodnie, ale i bezpiecznie?

W jakich pozycjach układać noworodka ?


Minie trochę czasu zanim poznacie preferencje swojego dziecka względem pozycji do spania. Na razie, gdy się obudzi, będzie w takiej samej pozycji, w jakiej ułożyliście go do snu. Dopóki nie nauczy się obracać, to Wy powinniście zadbać o to, aby leżał w różnych pozycjach. Patrzenie na świat tylko z jednej perspektywy jest nie tylko nudne, ale też nie najlepsze dla prawidłowego rozwoju.

Pamiętajcie, że Wasz dotyk znaczy bardzo dużo dla dziecka. Nie bójcie się więc zdecydowanie chwycić malucha, aby poczuł się bezpiecznie. Nie unikajcie wyjmowania i wkładania go do łóżeczka, noszenia i przytulania.

Niemowlę niezwykle to lubi, ponieważ każda zmiana to dla niego nowe doświadczenie, a jednocześnie największym jego pragnieniem jest być blisko Was. Zapewnijcie więc mu to.

Układając dziecko na plecach, główkę starajcie się ułożyć skręconą w któryś bok, zapobiegnie to zbytniego spłaszczenia potylicy. W ten sposób również, w razie ulania się, treść po prostu spłynie bokiem, bez obaw, że dziecko się nią zakrztusi.


Możecie spróbować też układać noworodka na boku, na zmianę, raz lewym, raz prawym. Aby sam nie przeturlał, możecie podeprzeć mu plecki zwiniętym kocem, albo poduszką. Jest to wygodna pozycja i zapobiega spłaszczaniu główki. Wprawdzie budowa czaszki jest zależna od cech dziedzicznych, to w pewnych granicach możemy ją kształtować.

Układanie niemowlęcia na bokach pozwala na utrzymanie kształtu główki spłaszczonej w wymiarze skroniowym, a więc w typowym kształcie noworodkowym. Przy układaniu główki bokiem, zwróćcie uwagę, aby miękkie jeszcze małżowiny uszne, nie były zagięte.

Od pierwszego dnia kładźcie dziecko na brzuchu. Jest to bardzo korzystna pozycja, a maluchy, których rodzice później sobie o niej przypominają, zwykle jej nie lubią. Leżenie na brzuchu niesie ze sobą szereg zalet:
  • ćwiczenie mięśni szyi, ramion i pleców, co ułatwia trzymanie główki, a następnie unoszenie górnej części klatki piersiowej,
  • ucisk ciężaru ciała niemowlaka na brzuch, ułatwia odchodzenie gazów zarówno z żołądka poprzez odbijanie, jak i z jelita, co przeciwdziała kolkom,
  • wpływ na prawidłowe kształtowanie stawów biodrowych,
  • poszerzenie pola widzenia dziecka, co sprzyja postępowi w jego rozwoju.
Wiele dzieci przyjmuje chętnie pozycję na brzuchu podczas snu, śpiąc „na żuczka”  czyli ze zgiętymi nogami podsuniętymi pod brzuch i zgiętymi rękami przy buzi. Nauczenie dziecka leżenia na brzuchu zaowocuje w dalszych miesiącach życia chętnym podejmowaniem zabaw właśnie w tej pozycji.

Pamiętajcie, żeby nie przyzwyczajać dziecka do tylko jednej pozycji. Najlepiej stosować ich wiele, pokazując maluchowi świat z wielu różnych perspektyw.

Autor:

Kamila Bigos

Komentarze do: W jakich pozycjach układać noworodka ?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz