Szukaj

Stres w pierwszych chwilach życia odbija piętno na sercu

Podziel się
Komentarze0

Stres związany z pierwszymi dniami życia odciska piętno na sercu noworodków, wpływa na jego zdolności do pompowania bogatej w tlen krwi.- U młodych szczurów oddzielonych od matki na kilka godzin każdego dnia, zaobserwowano znaczny spadek w podstawowym funkcjonowaniu serca, kiedy -  tak jak w życiu – dodatkowy stres wpływa na podniesienie ciśnienia - powiedziała dr Catalina Bazacliu, neonatolog w Medical College of Georgia oraz Children's Hospital of Georgia at Georgia Regents University. Mentorem Bazacliu była dr Jennifer Pollocka, biochemik w Section of Experimental Medicine in the MCG Department of Medicine.

Rozluźnienie i szybkość napełniania pozostały niskie w modelu separacji, choć w ciągu dwóch i pół miesięcy lekko się spadek lekko się ustabilizował. Zarówno sam model, jak i kontrole doświadczonych spadków w tych funkcjach, przychodziły w sposób naturalny wraz z wiekiem.

Co ciekawe, siła z jaką serce pompuje kres pozostała niezmieniona, pomimo dodatkowych czynników stresujących - angiotensyny II. Do oceny czynności serca użyto echokardiografu.

- Wierzymy, że dzieci te mogą być narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i staramy się dokładnie zbadać, co wystawia je na takie ryzyko - powiedział Bazacliu.

Dr Analia Loria, naukowiec prowadzący badania naukowe w laboratorium Pollocka, a także współautor nowego abstraktu, wykazała, że ciśnienie krwi matek oddzielonych szczurów wzrasta bardziej, w odpowiedzi na angiotensynę II, a ich tętno podnosi się. Zwykle mechanizm wyrównawczy obniża nieco tętno, gdy ciśnienie krwi wzrasta.

Prace wykonane przez innych naukowców wykazały trwałe zmiany w naczyniach krwionośnych we wczesnym modelu, w tym wzrost skurczu i zmniejszone zdolności rozkurczu - w odpowiedzi na stres.

Długie badania na ludziach wykazały długoterminowe implikacje krążenia, takich jak u dzieci urodzonych w czasie holenderskiego głodu w trakcie II wojny światowej. W okresie dorastania były one znacznie bardziej narażone na choroby układu krążenia, cukrzycę, otyłość oraz inne problemy zdrowotne.

- Musimy wypełnić wszystkie procedury przed oddzieleniem dziecka od matki, ponieważ nawet jeśli potrzebuje pomocy, jest to dla niego duży stres - dodała Bazacliu.

NICU tak jak Children's Hospital of Georgia, aby zminimalizować negatywny wpływ środowiska na dzieci, postanowił wprowadzić takie działania jak: otwarte godziny odwiedzin, minimalizacja hałasu oraz inne skoncentrowane na rodzinach strategie opieki.

Komentarze do: Stres w pierwszych chwilach życia odbija piętno na sercu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz