Szukaj

Stres spowodowany powrotem do szkoły może nasilić moczenie nocne dzieci

Podziel się
Komentarze0

Zdaniem eksperta z uniwersytetu Johns Hopkins stres związany z powrotem do szkoły może nasilić moczenie się w nocy dziecka, jednak rodzice chcący pomóc swoim pociechom mogą skorzystać z kilku prostych wskazówek.– Powrót do szkoły to pod względem fizycznym i emocjonalnym stresujący okres dla wielu dzieci, szczególnie dający się we znaki przez nagłą zmianę pór chodzenia spać i wstawania, która zakłóca np. harmonogram spożywania posiłków wykształcony przez wakacje – stwierdziła w informacji prasowej dr Ming-Hsien Wang, urolog dziecięcy z Johns Hopkins Children's Center w Baltimore.

– Dzieci, które w nocy moczą się częściej z powodu powrotu do szkoły powinny pamiętać o regularnym oddawaniu moczu w ciągu dnia – zaleca dr Wang.

W takich przypadkach dr Wang pisze do nauczycieli notatkę wyjaśniającą przypadłość dziecka i zaleca przerwy na toaletę co dwie godziny.


– Ponieważ mózg kontroluje funkcjonowanie pęcherza moczowego, niezmiernie ważne jest wykształcenie u dziecka rutyny korzystania z toalety podczas dnia, co ogólnie rzecz biorąc poprawia komunikację pomiędzy mózgiem a pęcherzem.

Stresory fizyczne i emocjonalne są powszechną przyczyną nocnego moczenia i nietrzymania moczu przez dzieci w ciągu dnia. Zdecydowana większość przypadków moczenia spowodowana jest brakiem odpowiednich nawyków takich jak regularne odwiedzanie toalety, optymalne nawodnienie organizmu czy też złą dietą.

– Poprzez zmianę nawyków można wyeliminować 80 procent tych problemów – powiedziała Wang.

Wang zaleca również zapewnienie wsparcia emocjonalnego, uświadomienie dziecku wyleczalności moczenia, podawanie dużych ilości wody w celu ułatwienia oddawania moczu, dopilnowanie by dziecko nie spożywało żadnych płynów na trzy godziny przed pójściem spać, a także przypomnienie dziecku o oddaniu moczu przed spaniem.

Jednak, jak dodała, przed skupieniem się na zmianie codziennych przyzwyczajeń należy wykluczyć przyczyny biologiczne i anatomiczne.

Komentarze do: Stres spowodowany powrotem do szkoły może nasilić moczenie nocne dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz