Szukaj

Spożycie żelaza przez matkę zmniejsza ryzyko autyzmu w późniejszym życiu dziecka

Podziel się
Komentarze0

Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of California-Davis MIND Institute w Sacramento, matki które przed lub w czasie ciąży przyjmują wystarczające ilości żelaza, mają mniejsze ryzyko, że u ich dziecka wystąpi autyzm. Żelazo jest niezbędnym składnikiem, którego potrzebuje mózg do prawidłowego rozwoju.

Rebecca J. Schmidt, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego i naukowiec związany z tym instytutem, uważa, że niedobór żelaza i powiązana z nim niedokrwistość czy niedobór składników odżywczych jest bardzo powszechnym problemem, szczególnie w ciąży, gdyż dotyczy średnio 40% kobiet.

W 2011 roku, Rebecca Schmidt współpracowała przy innowacyjnych badaniach, przez które próbowano powiązać suplementację kwasu foliowego i ryzyka spektrum autyzmu (ASD). Okazało się, że suplementacja kwasu foliowego przynosi korzystne skutki, a ich odkrycie zostało powtórzone w większym badaniu.

Nowe badanie dokładnie analizowało związek między spożyciem żelaza a ryzykiem autyzmu. Naukowcy sprawdzili dane matek z Północnej Kalifornii dzieci u których, występowało ryzyko autyzmu. Dane pobrano z lat 2002 i 2009, a wyniki badań zostały opublikowane w American Journal of Epidemiology.

W zerbanych danych, można było znaleźć informacje na temat ilości spożywanego żelaza przez matkę, jak również innych ważnych witamin, suplementów oraz najczęściej spożywanych produktów przez matki w czasie ciąży. Dokładne dane nie zostały jednak opublikowane.

Jednak naukowcy na podstawie tego badania, uważają, że odkryli, iż niskie spożywanie żelaza jest związane z pięciokrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia autyzmu u dziecka, zwłaszcza gdy matka ma 35 lat lub więcej w momencie narodzin potomstwa. Kolejnym ważnym aspektem jest nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca, czyli problemy, które również potęgują ryzyko autyzmu.

Lekarze zalecają, żeby kobiety w ciąży dbały o swoją dietę, regularnie przyjmowały witaminy i niezbędne składniki, co jest niezbędne dla prawidłowo rozwijajacej się ciąży i zdrowia dziecka.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Spożycie żelaza przez matkę zmniejsza ryzyko autyzmu w późniejszym życiu dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz