Szukaj

Sposoby na kolkę u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Kolka nie jest groźna, ale sprawia, że maluszek pręży się, podkurcza nóżki, zaciska piąstki i płacze z bólu. Jest powodem nieprzespanych nocy rodziców i przede wszystkim złego samopoczucia malca. Na szczęście są na nią sposoby, nie tylko z apteki. Sprawdź, jak dużo możesz sama dla niego zrobić.

Sposoby na kolkę u dziecka

Masuj brzuszek i plecki

Rób to delikatnie i powoli. Ciepłą, lekko natłuszczoną i otwartą dłonią zataczaj małe kółka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Niekontrolowane ruchy mogą tylko przysporzyć dodatkowych cierpień. Masowanie rozkurcza i działa uspokajająco. Aby przyniosło rezultaty, rób to kilka razy dziennie.

Połóż dziecko na brzuszku i pomasuj mu plecki. Delikatne uciskanie brzuszka spowoduje wydalanie zgromadzonych gazów i pozwoli jelitom normalnie pracować.

Przygotuj ciepłą kąpiel i ciepłe okłady

Pamiętaj, że ciepło rozluźnia mięśnie, relaksuje i daje ukojenie. Włóż malca do ciepłej wody (nie gorącej) i polewaj nią jego brzuszek. Łagodne strumienie wody powinny przynieść mu ulgę.

Dobrym sposobem jest przygotowanie ciepłych kompresów. Ciepłą, wcześniej uprasowaną pieluszkę tetrową połóż na brzuszku maluszka. Koniecznie sprawdź, aby nie była zbyt gorąca! Obserwuj malca i sprawdź, czy okład jest pomocny. Możesz także ogrzać brzuszek ciepłym strumieniem powietrza ze suszarki. Uważaj, aby także nie był zbyt gorący i nie poparzył skóry dziecka. Po kąpieli warto położyć malucha na ciepłym termoforze lub przykryć ogrzanym kocykiem.

Karm ostrożnie i bezpiecznie

Niemowlę bardzo często je łapczywie i połyka przy tym bardzo dużo powietrza, które wzdyma jego brzuszek i powoduje bóle. Czasami nie daje sobie rady ze zbyt szybkim wypływem pokarmu z piersi. Nie potrafi tak szybko pić i jednocześnie oddychać. Musisz zadbać o spokój podczas jedzenia i odpowiednie przystawienie do piersi. Obserwuj, jak niemowlę łapie brodawkę  oraz jak ssie pierś.

Pamiętaj, aby główka była uniesiona lekko do góry, a unikniesz ryzyka zachłyśnięcia się malca mlekiem i przy okazji powietrzem. Jeżeli dziecko jest karmione mlekiem z butelki, to koniecznie dobierz smoczek do jego wieku. Ważne, by otwór nie był za duży. Przejadanie się również nie jest wskazane, dlatego rozpoznanie momentu odstawienia od piersi jest też ważne. Używaj butelek antykolkowych, których zakrzywiony kształt umożliwia prawidłowy przepływ mleka.

Pamiętaj, aby po posiłku maluszkowi się odbiło – tak również pozbędziesz się pęcherzyków powietrza, które zaległy w brzuszku. Noś i delikatnie poklepuj po pleckach. Zamiast leczyć tylko objawy, myśl również o przeciwdziałaniu kolkom.

Ciałko do ciała

W ramionach rodziców dziecko czuje się najlepiej, a kontakt cielesny mamy i jej maleństwa jest szczególnie ważny. Leżenie gołego noworodka na nagim brzuchu mamy przypomina mu środowisko, w którym przebywał przez dziewięć miesięcy i daje poczucie bezpieczeństwa.

Bicie serca matki, zapach jej ciała i ciepło działa na malca uspokajająco, a przy okazji leżenie na brzuszku pozwala na uwolnienie zalegających gazów.

Delikatny ucisk

Połóż dziecko na plecach, chwyć jego nóżki, delikatnie podginaj w kolankach i dociskaj do brzuszka. Zginaj i za chwilę pozwól malcowi się rozluźnić. Powtórz  ćwiczenie parę razy. Taka gimnastyka odgazuje jego jelitka i przyniesie ulgę.

Noś i przytulaj

Stały kontakt cielesny, potrzeba bliskości, zapach – to one budują niesamowitą i bliską więź maluszka z rodzicami. Podczas ataku kolki pod żadnym pozorem nie panikuj, uspokój siebie i dziecko, bo ono najbardziej tego potrzebuje. Twoje podenerwowanie może mu się jeszcze bardziej udzielić. Weź malca na ręce, bujaj, przytulaj, kołysz. Zapewnij mu trochę ruchu. Okazuje się, że ciągłe leżenie w łóżeczku lub wózku przyczynia się do powstawania kolki. Dzieci, które częściej są noszone i tulone na rękach rzadziej cierpią na jej napady.

Pamiętaj o odpowiedniej diecie

Jeśli karmisz piersią, zrezygnuj z wołowiny, mleka i przetworów mlecznych, truskawek, owoców cytrusowych, czekolady, orzechów oraz ryb. Odstaw potrawy ciężkostrawne, ostre przyprawy oraz te produkty, które zawierają konserwanty. Kawę i czarną herbatę zastąp niegazowaną wodą mineralną lub herbatą z rumianku. Przede wszystkim zrezygnuj z typowych potraw wzdymających, w tym grochu, kapusty, kalafiora, czy brukselki. Układ takiego małego dziecka jest jeszcze niedojrzały i może mieć problemy z trawieniem niektórych posiłków zjedzonych przez mamę. Możesz spróbować podać mu herbatkę z kopru włoskiego, która jest skuteczna, bo ułatwia przemianę materii i usuwa gazy.

Każde dziecko jest inne, dlatego każdemu może pomóc inny sposób. Niektóre maluchy uspokajają się pod wpływem dźwięku, szumu suszarki lub odkurzacza. Nigdy nie należy się zrażać, jeśli jedna metoda nie poskutkowała. Trzeba być cierpliwym i szukać tej najlepszej. Ważne, by zawsze być blisko maluszka, przytulić i pomóc przetrwać trudne momenty.

Autor: Justyna Biernacka

Komentarze do: Sposoby na kolkę u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz