Szukaj

Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszym miesiącu życia

Podziel się
Komentarze0

Pierwszy miesiąc życia jest okresem przyzwyczajenia się do nowych warunków. Do tej pory wszelkie bodźce w łonie matki były niwelowane przez wody płodowe. Po przyjściu na świat nasz maluszek jest narażony na ich silne odczuwanie, które często jest nieprzyjemne dla malutkiego organizmu. Ale to nie jedyna zmiana, z którą musi się zmierzyć.

Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszym miesiącu życia


Koordynacja ruchów

Noworodki nie są wstanie panować nad swoimi ruchami. Dzieje się tak, ponieważ układ nerwowy wraz z układem mięśniowym nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Mięśnie muszą nauczyć się ze sobą współpracować, aby nasz maluszek mógł im narzucić swoją wolę.

Układ nerwowy przez najbliższych parę miesięcy będzie nadzorował kształtowanie się kolejnych umiejętności dziecka. W ich skład będą wchodzić nie tylko umiejętności ruchowe, lecz również poznawcze, emocjonalne oraz społeczne.

Zachowanie noworodka

Najczęstszym odruchem, który występuje w pierwszym miesiącu życia jest odruch Moro, czyli inaczej odruch obronny. Jest to nagła reakcja wyprostnej rączek i nóżek. Nasz maluszek rozstawia je na boki oraz do góry zachowując przy tym wyprostowane palce, a następnie szybko zgina rączki oraz nóżki przybliżając je do swojego ciała i mocno zaciskając piąstki. Taką reakcję może wywołać szereg bodźców. Może to być silny dźwięk, ostre światło, a nawet nagłe ułożenie na podłożu.

Typowymi dla noworodka odruchami są również odruchy ssania, połykania, pełzania oraz chwytania.

Nasz maluszek leżąc na brzuchu bądź plecach zazwyczaj przyjmuje tzw. pozycję „zgięciową”. Polega ona na zgięciu rączek we wszystkich stawach oraz ułożeniu ich blisko ciała. Co ciekawe, prawie wcale nie są one wysuwane do przodu bądź do góry. Główka dziecka zazwyczaj jest ułożona asymetrycznie. Raz zwrócona jest w prawą stronę, a raz w lewą. Wynika to z tego, iż noworodek nie jest w stanie utrzymać jej pośrodku.

Często podczas leżenia możemy zaobserwować naprzemienne, niezwykle energiczne kopanie nóżkami. Innym typowym zachowaniem jest odginanie główki do tylu poprzez silne napięcie grzbietu.

Jak wspierać rozwój dziecka?

Możemy pomóc swojemu dziecku i wspólnie pracować nad wzmocnieniem jego mięśni kręgosłupa  i karku, a także nad lepszą koordynacją między prawą, a lewą stroną ciała.

Istnieje wiele zabaw, które mają na celu wspieranie rozwoju fizycznego. Jedną z nich jest położenia maluszka na brzuszku i ”prowokowanie” go do obrócenia główką. Należy położyć się naprzeciwko oraz obracać z boku na bok, wywołując tym samym pożądany przez nas odruch dziecka.

Możemy również wpływać na stymulacje mięsni paluszków i czucia dłoni. Najprostszym sposobem są pieszczoty, czyli głaskanie po dłoniach czy delikatne rozchylanie paluszków.

Pamiętajmy, że nasze dziecko wkłada w każdy ruch wiele wysiłku, a przystosowanie się do nowych warunków życia jest dla niego niezwykle trudne. Naszym głównym celem powinno być ułatwienie mu tego procesu.

Autor:

Paulina Krawiec

Komentarze do: Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszym miesiącu życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz