Szukaj

Rotawirusy - jak uniknąć odwodnienia?

Podziel się
Komentarze4

Niestrawność, infekcja bakteryjna, czy alergia pokarmowa, to jedne z najczęstszych przyczyn występowania biegunki u niemowląt. Zdecydowanie gorzej, gdy źródłem dolegliwości jest zakażenie wirusem Rota. Ryzyko zakażenia rotawirusami jest bardzo wysokie wśród dzieci, pomiędzy 6 a 24 miesiącem życia. Rozprzestrzenianie się wirusa następuje zazwyczaj drogą pokarmową oraz oddechową.



Łagodny przebieg choroby nie wymaga hospitalizacji malca. Interwencja lekarza konieczna jest jednak w przypadku odwodnienia, gdy woda oraz utracone elektrolity uzupełniane są za pomocą kroplówki.

Jak rozpoznać chorobę?

Choroba rozwija się bardzo gwałtownie, a najczęstsze objawy infekcji rotawirusowej to trwająca od 1 do 3 dni gorączka, gwałtowne wymioty oraz wodnista kilkudniowa biegunka, która w wielu wypadkach może prowadzić do odwodnienia. Podczas choroby malec może oddawać stolec od kilku do nawet 20 razy na dobę. Skuteczna terapia, polegająca w dużej mierze na podawaniu dziecku dodatkowej porcji płynów, pozwala na ograniczenie objawów choroby, która może ustąpić samoistnie po około 8 do 9 dniach. W wyniku utraty wody dziecko staje się słabe i senne, skóra staje się sucha, a oczy i ciemiączko zapadają się.  Jeżeli należyta kontrola nad gospodarką wodno - elektrolitową nie zostanie zachowana, biegunka w rzadkich przypadkach może doprowadzić do wstrząsu.

Domowe sposoby opanowania biegunki


Odpowiednie postępowanie już od początku wystąpienia pierwszych objawów zakażenia pomaga złagodzić przebieg choroby. Najistotniejszym czynnikiem, o którym bezwzględnie należy pamiętać, jest podawanie dziecku dodatkowych porcji płynów, które pozwolą na zbilansowanie utraconych podczas biegunki elektrolitów. Maluszek powinien dostawać ok. 150 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Najlepiej podawać mu przegotowaną i wystudzoną wodę specjalnie dla niemowląt, jak na przykład rekomendowaną przez Centrum Zdrowia Dziecka wodę Mama i ja. Ze względu na zbilansowany skład bardzo dobrze nawadnia organizm dziecka, chroniąc przed konsekwencjami niedoboru płynów. Ciepła woda z kranu może nasilić wymioty, zaś dosładzane cukrem soki i herbatki mogą potęgować odczucie pragnienia. Niewskazane są również wody średniozmineralizowane, które ze względu na znaczną zawartość minerałów, mogą dodatkowo obciążyć już osłabiony układ pokarmowy dziecka. Ważne, by napoje podawać łyżeczką, kilka razy w ciągu dnia, uważając by nie dopuścić do zachłyśnięcia. Jeżeli maluch nie chce pić wody, dodatkowe płyny można podawać mu pomiędzy kolejnymi porcjami posiłku.


Dieta dziecka powinna być lekkostrawna obfitująca w białko oraz sole mineralne. Warto podawać kleik ryżowy oraz lekki krupnik z odrobiną mięsa i marchewką. Napoje gazowane oraz soki mogą nasilić biegunkę. Gdy gorączka nie spada, pediatra może zalecić podawanie dziecku środków przeciwgorączkowych. Nie należy jednak podawać dziecku leków przeciwbiegunkowych - spowalniają one proces wydalania toksyn i wirusa z organizmu, co tylko maskuje objawy choroby.   

Co może Cię niepokoić?

Rotawirusy są niezwykle niebezpieczne dla niemowląt, u których woda stanowi aż 80% masy ciała. Choroba powoduje znaczą utratę tego składnika, co w bardzo poważnym stopniu może zaburzyć gospodarkę elektrolitową dziecka. Istnieją przypadki, gdy niezbędna jest interwencja lekarza. Hospitalizacja jest konieczna, gdy biegunka wystąpi u dziecka poniżej 6 miesiąca życia i towarzyszy jej bardzo wysoka gorączka przekraczająca 39°C. Warto skonsultować się z pediatrą, gdy w czasie choroby wystąpią częste wymioty, a dziecko nie chce przyjmować dodatkowych płynów oraz gdy biegunce towarzyszy krwawienie.

Jak uniknąć zakażenia?

W profilaktyce istotną rolę odgrywa higiena przygotowywanych posiłków oraz właściwa pielęgnacja dziecka. Maluszek nie powinien wkładać do buzi brudnych przedmiotów, a owoce i warzywa podawane dziecku powinny być starannie umyte, a najlepiej przegotowane. Dobrze jest również, gdy maluch karmiony jest piersią również po ukończeniu 6 miesiąca życia. Pokarm mamy dostarcza do organizmu dziecka niezbędnych przeciwciał, co pozwala wzmocnić rozwijający się dopiero organizm.     

Szczepienie

Szczepienia są w stanie w znacznym stopniu zmniejszyć objawy choroby. Pierwszą dawkę maluszek może otrzymać, gdy ukończy 6 tygodni. By terapia była skuteczna, cały cykl trzeba zakończyć zanim dziecko osiągnie wiek 24 tygodni. Szczepionka podawana jest doustnie w dwóch lub trzech dawkach z odstępem około 4 tygodni. Warunkiem szczepienia  jest bardzo dobry ogólny stan zdrowia dziecka.

Komentarze do: Rotawirusy - jak uniknąć odwodnienia? (4)

flurka
flurka 10-08-2013 18:17

Jak uniknąć odwodnienia - probiotyki, elektrolity...

2

Należy podawać dużo picia małymi porcjami, elektrolity tak samo. Do tego probiotyk, marchwianka i kleiki ryżowe.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
anetaaa_
anetaaa_ 11-07-2013 21:22

właśnie przechodzimy

1

własnie przechodzimy atak rotawirusa, po poprzednim byłam mądrzejsza i trzymałam w apteczce acidolac, tym razem dziecko przechodziło inaczej ale mam wrażenie, że po probiotyku szybciej przeszło... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
agamm
agamm 10-08-2010 08:09

szybie działanie

1

witam, przeszłam wirusa rota z 2 letnią córką-co skończyło się szpitalem.Z doświadczenia i wskazówek lekarzy na oddziale wiem ze najważniejsze jest szybkie działanie przeciw odwodnieniu dziecka.Przy biegunce czy wymiotac... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze