Szukaj

Rodzice nie przestrzegają zaleceń lekarzy

Podziel się
Komentarze0

Dane są niepokojące. Aż dwie trzecie rodziców twierdzi, że nie zawsze dostosowują się do zaleceń lekarza pediatry. Tacy opiekunowie nie zdają sobie sprawy, jaką krzywdę może to wyrządzić ich dzieciom. Wyniki zebrane przez University of Michigan C.S. Mott Children’s Hospital National Poll on Children’s Health pokazują, że 56% dorosłych przestrzega porad i zaleceń medyków, podczas gdy 13% rodziców przyznaje, że często nie robią wszystkiego, co zostało im nakazane.Przeprowadzono ankietę, w której respondentami byli rodzice posiadający dzieci w wieku do 8 lat. Zapytano ich o to, których zaleceń najczęściej przestrzegają, a których najmniej.

Grupa, która słucha porad lekarza "okazjonalnie", zwraca szczególną uwagę na zalecenia żywieniowe, wizyty u dentysty oraz instalowanie foteli samochodowych dla najmłodszych.

Jednak 40% rodziców z tej samej grupy stwierdziło, że nie zastosowali się do zaleceń związanych z odpowiednią długością snu, a 13% nie zwracało uwagi na ostrzeżenia dotyczące zbyt długiego oglądania telewizji.

To, jak rodzice zastosowują się do porad lekarskich, jest związane z tym, jak silnie doceniają jakość opieki zapewnianej przez danego doktora.


Wśród rodziców, w których mniemaniu jakość opieki jest doskonała, a lekarz mówi do nich zrozumiałym językiem, tylko 6% przyznało, iż stosowało się do jego zaleceń "sporadycznie". Wśród rodziców, którzy ocenili lekarza, jako „dobry” czy „zadowalający”, liczba osób stosujących się "sporadycznie" do jego porad wzrosła do 46%.

Ponadto, dorośli z gospodarstw domowych o niskich dochodach dwukrotnie częściej przyznawali, iż z porad lekarza korzystają okazjonalnie, w porównaniu do rodziców z wyższym dochodem (8%).

Poprzez bagatelizowanie zaleceń lekarskich rodzice narażają swoje dzieci na ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych. Przede wszystkim pozwalają im pić za dużo słodkich napoi i oglądać zbyt długo telewizję, co z kolei prowadzi do problemu otyłości.

Rodzice powinni większą wagę przykładać, do tego, co się im mówi, a jeśli komunikat lekarski jest zbyt nieczytelny, poprosić o wyjaśnienie. Na pewno im to nie zaszkodzi, a może być dobrą asekuracją w przyszłości i pozwolić na uniknięcie niektórych problemów.


Komentarze do: Rodzice nie przestrzegają zaleceń lekarzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz