Szukaj

Rodzice i lekarz – zespół dla zdrowia dziecka

Podziel się
Komentarze0

Ertan Mayatepek, dyrektor uniwersyteckiej kliniki dziecięcej w Dusseldorfie, opisuje w swojej książce najważniejsze etapy życia, przez które już od urodzenia rodzice powinni przechodzić wraz z dziećmi – od badania noworodków przez szczepienia aż po profilaktykę i młodzieńcze problemy z otyłością.Dzieci nie zawsze mogły być dorosłe i dożyć sędziwego wieku. W ciągu minionych 100 lat średnia długość życia w Niemczech wzrosła średnio od 45 aż do ponad 75 lat. To lepsze możliwości rozwoju w pierwszych pięciu latach życia pozwoliły na ten wzrost.

Obok społecznego kroku naprzód, polepszyła się także pediatria – to ona jest dla dzieci wielkim kluczem otwierającym drzwi do sukcesu.

Najważniejsze przyczyny tego kroku milowego to: czysta woda, higiena, szczepienia oraz dostępność jedzenia i witamin czy badania profilaktyczne i diagnostyczne.

Badania przesiewowe

Jeden z najważniejszych kroków w dbaniu o dziecko. Dzięki badaniom można poznać lub wykluczyć wiele chorób u płodu, lub problemy z jakimi może spotykać się przyszła matka podczas ciąży.

Ze wszystkimi chorobami jest tak samo – dzięki ich wcześniejszemu rozpoznaniu, kontrolowaniu oraz leczeniu można zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój. Do tego noworodek zostaje skierowywany na badania krwi tuż po urodzeniu. Dzięki temu w razie jakichkolwiek chorób można skutecznie i szybko interweniować.


Szczepienia

Do najbardziej znanych działań prewencyjnych należą szczepienia. Najważniejsze z nich, których znaczenie i działanie jest doskonale znane, są zalecane oraz czasami również obowiązkowe.

Podstawą zalecania szczepień zajmuje się Komisja działająca przy Instytucie Roberta Kocha.

Szczepienia przeciwko tężcowi, dyfterytowi, kokluszowi, żółtaczce typu B, HIB (Haemophilus influenza typu b), pneumokokom, meningokokom, odrze, różyczce - są ogólnie polecane i wskazane. Dzięki temu dzieci nie zapadają na choroby, które jak, np. odra, zbierały swe żniwo w Niemczech w latach 60.

Zdrowe odżywianie

Zdrowe i dobre odżywianie pełni rolę ochronną przed chorobami. Do najważniejszych zasad należą, np. regularne spożywanie warzyw i owoców, sałatek czy produktów pełnoziarnistych.

Mięso (chude, nie kiełbasa), jajka czy słodycze mogą być spożywane w ograniczonych ilościach. Ważnym jest także, aby dzieci spożywały wystarczająco dużo płynów, jednakże pamiętać należy, aby były to soki robione przez rodziców czy herbata, a nie słodzone często (za słodkie) soki czy lemoniada.

Regularny ruch

Obok odżywiania ważnym czynnikiem jest także ruch. Sport jest zdrowy, jednak coraz częściej dzieci spędzają zbyt wiele czasu przed telewizorem lub komputerem. Wpływa to często na rozwój otyłości u takiego dziecka, co często w połączeniu z tłustym i niezdrowym jedzeniem może mieć katastrofalne skutki w przyszłości.

Zachowanie równowagi oraz dostosowywanie się do tych prostych, lecz ważnych zasad jest najlepszym sposobem, aby dziecko w przyszłości było zdrowym dorosłym.

Komentarze do: Rodzice i lekarz – zespół dla zdrowia dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz