Szukaj

Przy niskiej masie urodzeniowej zdolność do metabolizowania leków jest zmniejszona

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy zidentyfikowali kolejny problem związany z niską masą urodzeniową- różnicę w jaki sposób organizm reaguje na leki, które przyjmowane mogą być nie tylko w okresie niemowlęcym, ale przez całe życie człowieka, co może skomplikować leczenie chorób, których rozwój jest kontrolowany lekami.

Odkryty problem dodany został przez naukowców do listy już znanych problemów zdrowotnych, spowodowanych niską masą urodzeniową, takich jak predyspozycje do wystąpienia cukrzycy w wieku dorosłym, nadciśnienie i otyłość. Naukowcy twierdzą, że niska masa urodzeniowa może spowodować nie tylko nasilenie tych chorób, ale może również zmniejszać skuteczność leków stosowanych w ich leczeniu. Badanie jako pierwsze daje podstawy, by rozważać wagę urodzeniową jako stały czynnik w reakcji organizmu na lek. Rezultaty badań zostały opublikowane w European J , przez naukowców z Oregon State University i Oregon Health & Science University.

Dawki leków są uzależnione od wielu czynników

Niska waga urodzeniowa może zostać dodana do listy czynników branych pod uwagę już wcześniej przy dawkowaniu leków, takich jak wiek, waga, płeć, pochodzenie etniczne. Czynnik ten był brany dotąd pod uwagę jedynie u niemowląt, teraz badacze zmierzają do naukowego udowodnienia tezy, iż ten faktor jest również istotny w leczeniu ludzi dorosłych.

- Niska masa urodzeniowa wpływa na rozwój narządów wewnętrznych. Płód próbując zakończyć kształtowanie i rozwój mózgu, w pewnym sensie poświęca rozwój zwykłych narządów, takich jak nerki. - powiedział Ganesh Cherala, adiunkt w OSU / OHSU College of Pharmacy. Natomiast nerki są jednym z podstawowych czynników filtrujących w organizmie i są bezpośrednio zaangażowane w proces wchłaniania się leków. Nerki osób o niskiej masie urodzeniowej, mają znacznie upośledzoną zdolność filtrowania i wydalania związków obcych. Biologiczny wpływ leku zależy od jego wchłaniania, metabolizmu i wydalania, a organizmy osób o niskiej wadze urodzeniowej mogą być mniej zdolne do wydalania leków. Naukowcy rozważają, czy osobom o niskiej masie urodzeniowej należy podawać większą dawkę leków, ze względu na ich gorszą wchłanialność przez narządy.

W krajach rozwiniętych ok. 8-10% osób rodzi się z niską wagą urodzeniową, natomiast w niektórych rozwijających się krajach, aż 20-25% dzieci rodzi się z tą chorobą. Niska masa urodzeniowa jest zwykle spowodowana przez złe odżywianie się matki w czasie ciąży.

Tłumaczenie: Ewa Panasiuk

Komentarze do: Przy niskiej masie urodzeniowej zdolność do metabolizowania leków jest zmniejszona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz