Szukaj

Prześladowane dzieci są narażone na koszmary senne i lunatykowanie

Podziel się
Komentarze0

Wcześniejsze badania sugerowały, że zastraszanie w dzieciństwie może zwiększać ryzyko lęku, depresji i problemów ze zdrowiem psychicznym. Teraz, nowe badania pokazują, że dzieci, które są prześladowane w wieku 8 i 10 lat są bardziej narażone na lęki nocne we śnie lub koszmary w wieku 12 lat.

Profesor Dieter Wolke i dr Suzet Tanya Lereya, z Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii, niedawno opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Pediatrics.

- Zastraszanie może być bardzo stresujące dla dzieci oraz może wiązać się z długoterminowymi problemami psychologicznymi i nie tylko - twierdzą naukowcy. Według naukowców, wcześniejsze badania wykazały, że koszmary senne i koszmary - epizody intensywnego strachu - mogą być wywołane przez stres, uraz lub nadużycia.

Badacze ocenili 6 796 dzieci w wieku 8-10 lat. Z wszystkimi dziećmi były przeprowadzone rozmowy o swoich doświadczeniach w przemocy rówieśniczej, a w wieku 12 lat, zostali przesłuchani przez wykwalifikowanych psychologów na temat ich doświadczeń parasomni.

Parasomnia to grupa zaburzeń, która występuje w trakcie snu lub przy wybudzaniu się. Do parasomnii zalicza się somnambulizm, lęki nocne, koszmary senne, mówienie przez sen, seksomnię. Najczęściej występuje u dzieci.

Naukowcy odkryli, że dzieci, które były prześladowane w wieku 8-10 były bardziej narażone na lunatykowanie, koszmary senne i koszmary w wieku 12 lat, niż te, które nie były prześladowane. Dzieci, które były surowo prześladowane w wieku 8-10 lat były bardziej narażone zarówno na nocne koszmary jak i lęki w wieku 12 lat. Ci, którzy byli zastraszani i prześladowani przez innych najprawdopodobniej cierpieli na parasomnię.

Dzieci, które prześladowały innych w wieku 8-10, ale nie były ofiarami mobbingu nie miały zwiększonego ryzyka jakichkolwiek parasomni.

Koszmary mogą wystąpić, gdy lęk przekracza poziom progowy, a szereg badań sugeruje, że cechą wspólną może być niepokój związany z częstotliwością parasomni. Jednakże, nawet po uwzględnieniu istniejących wcześniej zaburzeń lękowych, nasze wyniki wskazują, że jest prześladowanie może zwiększać ryzyko dla parasomni.


Komentarze do: Prześladowane dzieci są narażone na koszmary senne i lunatykowanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz