Szukaj

Dlaczego przeklinamy, kiedy się uderzymy? Naukowcy to sprawdzili

Dlaczego osoby najgrzeczniejsze na świecie mogą wyrzucić z siebie najwulgarniejsze świństwa, kiedy przytrzasną sobie palce drzwiami? Zdaniem niektórych naukowców, przeklinanie może skutecznie działać przeciwko bólowi, przede wszystkim u osób, które zazwyczaj nie używają przekleństw.

Dlaczego przeklinamy, kiedy się uderzymy? Naukowcy to sprawdzili

Przeprowadzono nawet na ten temat specjalne doświadczenie: uczestnicy zostali poproszeni o dobrowolne włożenie ręki do wiadra z lodowatą wodą, jednocześnie nieprzerwanie wyrzucając z siebie całe wiązanki przekleństw.

Następnie, doświadczenie zostało powtórzone, ale uczestnicy musieli wulgaryzmy zastąpić niewinnymi wyrażeniami. Stwierdzono, że uczestnicy byli w stanie dłużej wytrzymać z ręką w lodowatej wodzie, kiedy byli najbardziej wulgarni.

Dlatego naukowcy ustalili związek między przekleństwami i większą tolerancją na ból. Odkryli przy tym również przeciwbólowe działanie przekleństw nawet cztery razy większe u ochotników, którzy zazwyczaj nie używali grubiaństw.


Oczywiście, można ironizować: jeśli nasz codzienny sposób rozmowy może rywalizować z manierą Christiana Bale, nie tylko oznacza to, że jesteśmy źle wychowani, ale również to, że mamy mniej szans na to, że skorzystamy z działania antybólowego, jakie oferują przekleństwa, kiedy padają w odpowiednim momencie.

Naukowcy uważają jednakże, że działanie przeciwbólowe wulgaryzmów może pochodzić z reakcji naturalnej: przyśpieszenie bicia serca uczestników badania, którzy miotali przekleństwami może wskazywać na wzrost agresji, która jest naturalnym mechanizmem, stwierdzanym u zwierząt. Agresja polega na hamowaniu słabości na korzyść tak zwanego „machismo”, który jest postawą bardziej tolerancyjną na ból w przypadku zagrożenia.

Jak wyjaśnia specjalista, Richard Stephens: ludzie ciskają przekleństwa od wieków, i jest to zjawisko lingwistyczne w zasadzie uniwersalne. Dotyczy emocjonalnych centrów mózgu i wydaje się pochodzić z jego prawej części, podczas gdy w większej części nasza mowa zależy od półkuli lewej.

Komentarze do: Dlaczego przeklinamy, kiedy się uderzymy? Naukowcy to sprawdzili

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz