Szukaj

Przepuklina u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Jedną z najczęstszych chorób chirurgicznych wieku dziecięcego jest przepuklina pachwinowa. Występuje ona zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. W wewnętrznych warstwach ściany brzucha znajdują się otwory i kanały, w których przebiegają naczynia, nerwy lub nasieniowody (u chłopców). Te otwory stanowią słabe miejsca; w przypadku predyspozycji lub (szczególnie u dorosłych) większego wysiłku fizycznego przez te otwory może uwypuklać się zawartość jamy brzusznej (części jelita).W miejscu przepukliny pojawia się nagle miękkie uwypuklenie. Jest ono widoczne przez cały czas lub tylko wtedy, gdy dziecko krzyczy lub kaszle.

Rodzaje przepukliny:

Przepuklina najczęściej ma postać obrzmienia rozwijającego się w ciągu tygodni lub nagle. Obrzmienie to ma różną lokalizacje, dlatego wyróżniamy przepuklinę:

1. Pępkowa - wypchana otrzewna wokół pępka.
2. Nadbrzuszna - pomiędzy mostkiem a pępkiem może się wypchać tkanka tłuszczowa.

3. Pachwinowa - w kanale pachwinowym mogą się uwypuklać trzewia z jamy brzusznej.
4. Udowa - poniżej przepukliny pachwinowej , mogą się tu uwypuklić pętle jelitowe i otrzewna.
5. Przeponowa - żołądek wtłacza się poprzez otwór w przeponie w kierunku klatki piersiowej.

U dzieci małych do drugiego roku życia może wystąpić przepuklina pępkowa, która powinna sama się zamknąć, jeżeli to nie nastąpi po drugim roku życia należy ja zoperować.

W przypadku zauważenia przepukliny pachwinowej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, by zbadał dziecko i sprawdził, czy zawartość worka przepuklinowego daje się odprowadzić. Badanie to rozstrzyga o tym, czy dziecko musi być operowane w trybie pilnym. Jeśli istnieje możliwość odprowadzenia przepukliny z powrotem do jamy brzusznej, w szpitalu wyznaczą termin planowej operacji (w tym przypadku nie jest to stan nagły).

Komentarze do: Przepuklina u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz