Szukaj

Program zapobiegający zapaleniu wątroby typu B u niemowląt

Podziel się
Komentarze0

Program mający zapobiegać chronicznemu zapaleniu wątroby typu B u noworodków zdaje się odnosić sukcesy w Stanach Zjednoczonych, jak podaje ostatni raport centrów CDC (centra kontroli i prewencji chorób, Centers for Disease Control and Prevention). Jak badacze stwierdzili, im więcej moworodków narażonych na infekcję zapalenia wątroby typu B dostało szczepionkę natychmiastowo po porodzie, tym mniej kończyło z przewlekłą infekcją, dzięki programowi prewencyjnemu, który zaczął się w 1990 roku.Jest to bardzo ważne, ponieważ wirus ten może przejść z kobiety na płód w momencie porodu, a chroniczna infekcja zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątroby albo na niewydolność tego narządu.

Nasze odkrycia są bardzo zachęcające i pokazują, że większość niemowląt otrzymała szczepionkę, mówi główna autorka tego badania, Emily Smith.

40 000 nowych infekcji co roku

Około 1 000 000 ludzi w Stanach Zjednoczonych żyje z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B, a dodatkowe 40 000 zaraża się każdego roku, poprzez płyny ciała, takie jak krew i nasienie, oraz w trakcie porodu.

Program szczepień proponowany przez Centers for Disease Control and Prevention polega na badaniu wszystkich ciężarnych kobiet w kierunku zapalenia wątroby B, a także na podawaniu noworodkom przeciwciał i szczepionki przeciwko wirusowi w ciągu 12 godzin po porodzie.

Następnie, niemowlętom podaje się dodatkowe dwie albo trzy dawki szczepionek w ciągu kolejnego roku.

W oparciu o indydwidualne raporty z każdego miasta amerykańskiego i stanu na temat liczby przypadków zapalenia wątroby typu B wykrytych u kobiet ciężarnych, badacze ustalili statystyki dla całego narodu.

W ten sposób, naukowcy obliczyli, że w latach 1994 – 2008, liczba kobiet diagnozowanych pozytywnie z zapaleniem wątroby typu B każdego roku, wzrosła z 19 000 do 26 000. A pracownicy służb zdrowia zdają się radzić coraz lepiej z tym wirusem.

W okresie badania, liczba niemowląt, które były narażone na kontakt z wirusem zapalenia wątroby B, i które dostały zarówno przeciwciała przeciwko tej chorobie, jak i szczepionkę, w ciągu pierwszego dnia po narodzinach, wzrosła z 92% do blisko 97%. W związku z tym, liczba niemowląt, które zachorowały na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby, spadła z blisko 2% w 1994 roku do mniej niż 1% w 2008 roku, jak donoszą badacze w naukowym Pediatrics.

Komentarze do: Program zapobiegający zapaleniu wątroby typu B u niemowląt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz