Szukaj

Ponad 20.000 bitych i maltretowanych dzieci rocznie!!!

Podziel się
Komentarze0

Nałożenie na personel medyczny ustawowego obowiązku zgłaszania podejrzeń przypadków bicia i maltretowania dzieci przez ich najbliższą rodzinę to jedna z propozycji Rzecznika Praw Dziecka Ewy Sowińskiej. RPD proponuje zmiany w prawie, aby ograniczyć przypadki maltretowania dzieci.RPD wysłała w tej sprawie list do ministra zdrowia Zbigniewa Religi. W Polsce w 2005 r. policja zanotowała prawie 24 tys. przypadków maltretowania najmłodszych.

Kopię listu PAP otrzymała w piątek. Sowińska proponuje w nim także m.in. zwiększenie liczby wizyt pielęgniarek, położnych, lekarzy rodzinnych i pediatrów w domach niemowlaków, szkolenia pracowników ochrony zdrowia i opieki społecznej w zakresie rozpoznawania podstawowych objawów zespołu dziecka maltretowanego. RPD chciałaby również, aby ponownie zdefiniowano badania bilansowe małych dzieci wykonywane przez lekarzy pediatrów i lekarzy rodzinnych.

Zobacz również:Według Sowińskiej, lekarze nie zawsze zgłaszają policji podejrzenia przypadków maltretowania dzieci. Jej zdaniem, dzieje się tak "ze względu na rozbudowaną biurokrację" i "obawy przed przesłuchaniami przez prokuratorów". Jak podkreśliła Sowińska, wprowadzenie w życie jej propozycji pomogłoby "zapobiec wielu tragicznym zdarzeniom i znacznie je ograniczyć".

Zespołem dziecka maltretowanego określa się wszelkie przejawy przemocy wobec dzieci, ich wykorzystywanie seksualne, maltretowanie fizyczne i psychiczne oraz zaniedbanie.(PAP)

Komentarze do: Ponad 20.000 bitych i maltretowanych dzieci rocznie!!!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz