Szukaj

Otyłość zwiększa ryzyko występowania urazów u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Michigan potwierdzają tezę, że dzieci otyłe są bardziej narażone na ryzyko złamań niż ich rówieśnicy z wagą w normie. To już kolejne zagrożenie dodawane do ( i tak wielu już wcześniej znanych) skali zagrożeń dla zdrowia dzieci z nadwagą.

Rozpoznanie zjawiska

Według analiz długotrwałych badań medycznych dzieci otyłe były narażone na np. złamanie łokcia z wieloma pęknięciami aż dziewięciokrotnie bardziej niż dzieci zdrowe. Jest to wysoce alarmujące.  Dodatkowo, otyli o wiele częściej narażeni są na bolesne komplikacje po operacji czy nawet na porażenie nerwu. Warto dodać, że wiek badanej grupy wynosił średnio 6 lat. Przerażające, że już w tak młodym wieku dzieci klasyfikowane są do kategorii: osoby z nadwagą czy otyłością, mówią lekarze ortopedzi.

Do większości wypadków dochodzi podczas zwykłych zabaw. Złamania wskutek upadku na np. łokieć czy ramię lub podczas stawania na rękach czy wyskoku z trampoliny stanowi blisko 92% badanych urazów. Kolejne powody to skutek upadku z wysokości, np. zjeżdżalni czy osiedlowego trzepaka.

Co może być przyczyną tego zjawiska?

Część naukowców zwraca uwagę na ważność występowania pewnych składników bądź ich braku w diecie dziecka. Przykładowo zbyt wysoka ilość tłuszczu w spożywanych pokarmach może utrudniać zdolność organizmu do wchłaniania witaminy D i wapnia, które, jak powszechnie wiemy, są głównym budulcem kości. Musimy pamiętać, że dzieciństwo to najlepszy czas na utworzenie zdrowego kośćca. Bardzo często też dzieci otyłe są mniej aktywne fizycznie, co przekłada się na zaburzenia koordynacji i równowagi.

Jak sobie radzić?

Warto zachęcać dzieci do wysiłku fizycznego, na miarę ich możliwości. Jednocześnie ucząc przestrzegania zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Nie pozwólmy dzieciom na wycieczki rowerowe czy akrobacje na rolkach bez kasku na głowie.
Dbajmy również o zdrową i zbilansowaną dietę.

Komentarze do: Otyłość zwiększa ryzyko występowania urazów u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz