Szukaj

Oglądanie telewizji a nadwaga u dzieci

Podziel się
Komentarze0

W programie telewizyjnym znaleźć można propozycje mniej lub bardziej wskazane dla naszych pociech. O ile jednak oglądanie telewizji poszerza horyzonty, to może też mieć negatywne skutki dla zdrowia młodzieży. Najnowsze badania naukowe potwierdzają związek pomiędzy czasem spędzonym przed szklanym ekranem a tuszą najmłodszych.Analizę przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych na grupie 153 dorosłych i 72 dzieci zamieszkujących te same gospodarstwa domowe. Przez rok obserwowano ich zwyczaje kulinarne, monitorowano aktywność fizyczną oraz mierzono czas poświęcony na oglądanie telewizji.

Co ciekawe okazało się, iż oglądanie telewizji przez dorosłych nie ma wpływu na ich wagę. Zwiększenie czasu poświęconego na przesiadywanie przed szklanym ekranem skutkuje jednak zwiększeniem masy ciała u dzieci!

Poznanie przyczyn przybierania na wadze wśród młodzieży jest niezwykle ważne zwłaszcza w USA, gdzie niemal jedna trzecia osób poniżej 18 roku życia boryka się z problemem otyłości.


"W badaniach skupiliśmy się na aspektach takich jak dieta bogata w słodkie napoje i przekąski, a także czas poświęcony na oglądanie telewizji oraz aktywność fizyczną. O ile każdy z tych czynników ujęty indywidualnie nie ma zbyt dużego wpływu na przyrost wagi, razem mogą jednak znacznie przyczynić się do pogłębiania problemu otyłości" - podkreśla dr Simone A. French z Centrum Przeciwdziałania Otyłości Uniwersytetu Minnesota.

I dodaje: "Interakcje pomiędzy tymi czynnikami są odmienne u dorosłych i dzieci ze względu na różny poziom rozwoju fizycznego i społecznego".

Nie ulega jednak wątpliwości, iż ograniczenie czasu spędzanego na oglądaniu telewizji ma niebagatelny wpływ na poprawę ogólnej kondycji fizycznej dzieci. Rodzice powinni baczniej przyjrzeć się temu, jak ich pociechy spędzają wolny czas i wprowadzić jasne zasady korzystania z telewizora.

Komentarze do: Oglądanie telewizji a nadwaga u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz