Szukaj

Nowe wytyczne dotyczące profili lipidowych wśród dzieci zbyt agresywne - twierdzą naukowcy

Podziel się
Komentarze0

Jak twierdzą naukowcy z University of California, San Francisco, nowe wytyczne dotyczące badań poziomu cholesterolu wśród dzieci zawiodły pod względem konfrontacji korzyści zdrowotnych z potencjalnymi szkodami oraz kosztami.Ponadto naukowcy uważają, że zalecenia oparte są na opiniach ekspertów, a nie na solidnych dowodach, co jest szczególnie problematyczne od czasu, gdy zespół zajmujący się  tymi zaleceniami, ujawnił potencjalne konflikty interesów.

Wytyczne te zostały opracowane przez zespół złożony z członków National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI) i opublikowane w Pediatrics, w listopadzie 2011 roku.

Zostały one również zatwierdzone przez American Academy of Pediatrics.

Wytyczne wzywają do powszechnego badania dzieci w wieku od 9 do 11 lat na - niekoniecznie na czczo - panel lipidowy, a także ukierunkowanych badań przesiewowych od 30 do 40 proc. dzieci w wieku od 2 do 8 i 12 do 16 lat na czczo, na dwa profile lipidowe.

Poprzednie zalecenia wzywały do prostych, kompletnych badań cholesterolu nie na czczo, tylko u dzieci z podwyższonym ryzykiem.


Jak twierdzą doktorzy medycyny Thomas Newman, Mark Pletcher, Stephen Hulley z Department of Epidemiology and Biostatistics na University of California, wezwanie do dramatycznego wzrostu liczby badań profili lipidowych może doprowadzić do przekształcenia miliona zdrowych dzieci w pacjentów oznaczonych tzw. dyslipidemią aterogenną  lub złym stężeniem lipidów we krwi.

Naukowcy uważają, iż nowych zaleceń nie poddano ocenie pod względem wydatków, co w efekcie może kosztować miliardy dolarów.

Presja robienia większej ilości badań przesiewowych wynika z obawy o epidemię otyłości u dzieci w USA.

"Nie potrzebujesz badania krwi, aby dowiedzieć się, że musisz schudnąć. A zalecenie zdrowszej diety i ćwiczeń fizycznych jest czymś, co lekarz może zrobić w przypadku każdego, nie tylko  dzieci z nadwagą", powiedział dr med. Thomas Neumann.

Neumann podkreślił również, iż zespół, który przygotował zalecenia przesiewowych profili lipidowych ujawnił  "szerokie powiązania finansowe z firmami produkującymi leki na obniżenie poziomu lipidów i przyrządy badawcze."

Niektóre z tych relacji obejmują opłacone komitety doradcze i konsultingowe z udziałem koncernów farmaceutycznych, które produkują leki obniżające cholesterol, takie jak Merck, Pfizer, Astra Zeneca, Bristol-Myers Squibb, Roche i Sankyo.

Niezbędne są dowody, w celu oszacowania korzyści płynących dla zdrowia, ryzyka oraz kosztów proponowanych interwencji, jak również obiektywni eksperci, w celu zsyntetyzowania tego problemu.

Komentarze do: Nowe wytyczne dotyczące profili lipidowych wśród dzieci zbyt agresywne - twierdzą naukowcy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz