Szukaj

Napędzane testosteronem niemowlęta płci męskiej

Podziel się
Komentarze0

Badania przeprowadzone na bliźniętach w wieku niemowlęcym pokazują, że warunki środowiskowe mogą wpływać na poziom testosteronu. Odkrycia te zostały opublikowane w artykule zamieszczonym w przeglądzie naukowym Psychoneuroendocrinology.Porównując poziomy testosteronu u kilkuset par pięciomiesięcznych bliźniąt dwujajowych, badacze z uniwersytetu University of Montreal w Kanadzie odkryli, że poziomy testosteronu w niemowlęctwie nie są genetycznie dziedziczone.

Naukowcy kanadyjscy bowiem stwierdzają teraz, że poziomy tego hormonu są raczej determinowane przez czynniki środowiskowe.

Główny autor tego badania, doktor Richard E. Tremblay z jednostki uniwersyteckiej prowadzącej badania nad psychospołecznym nieprzystosowaniem u dzieci (Research Unit on Children's Psychosocial Maladjustment), wyjaśnia: testosteron jest kluczowyn hormonem dla rozwoju męskich narządów rozrodczych. Jest on również powiązany z cechami behawioralnymi, takimi jak seksualne zachowania oraz agresja.

Specjalista jeszcze podkreśla, że aktualne badanie jest największym, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na ten temat, a uzyskane z niego rezultaty są sprzeczne z odkryciami dokonywanymi przez naukowców prowadzących swoje prace nad nastolatkami i dorosłymi.


Reasumując, mówi doktor Richard E. Tremblay, poziomy testosteronu nie są dziedziczne, jak sugerowały wcześniejsze prace.

Aby dojść do takich wniosków, badacze z Research Unit on Children's Psychosocial Maladjustment pobrali próbki śliny od 314 par swoich świnek doświadczalnych, a następnie zmierzyli poziomy testosteronu. Następnie porównali podobieństwa w poziomach testosteronu pomiędzy identycznymi i nieidentycznymi bliźniakami, aby określić wpływ genetycznych i środowiskowych czynników.

Rezultaty te pokazują, że różnice w poziomach testosteronu wynikały głównie z czynników środowiskowych.

Badanie nasze nie miało na celu konkretnego określenia tych czynników środowiskowych, mówi doktor Richard E. Tremblay. Ale mowa tutaj o kwestiach takich jak dieta kobiety, palenie papierosów w okresie ciąży, karmienie piersią oraz interakcje między rodzicami i dzieckiem.

Ponieważ nasze badanie sugeruje, kontynuuje specjalista, że poziomy testosteronu u niemowląt są determinowane przez okoliczności, w których rozwija się płód, a także przez różne okoliczności po urodzeniu, potrzebne są dodatkowe badania, które określą dokładnie jakie są te czynniki środwiskowe i w jakim zakresie powodują one zmiany, poczynając od urodzenia aż do dojrzałości.

Komentarze do: Napędzane testosteronem niemowlęta płci męskiej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz