Szukaj

Moje dziecko bije inne dzieci

Podziel się
Komentarze0

Czasem rozkładamy ręce i nie wiemy, jak zachować się, gdy nasze dziecko bije inne dzieci. Problemy tego typu to nie rzadkość. Nie popadaj jednak w panikę! Dowiedz się, dlaczego dzieciom zdarza się agresja fizyczna i jak sobie z nią radzić!

Moje dziecko bije inne dzieci

Dlaczego dzieci biją?

Często zdarza się, że dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym biją swoich rówieśników. Bywa, że upust swojej złości kierują również w stronę rodziców, rodzeństwa czy opiekunów. Skąd małe dziecko wie, że może uderzyć? Niebagatelną rolę odgrywają tu: środowisko rodzinne i rówieśnicze, a także szeroko pojęte media.

Jednym z wielu zadań wychowania dziecka jest przekazanie mu takich wzorców, które nauczą go, jak żyć w społeczeństwie i kontaktować się z innymi ludźmi. Pierwszy i najbardziej znaczący przykład należy do rodziców i opiekunów. Jeżeli w ich zachowaniu pojawi się agresja (nawet w formie zabawy czy żartów!) lub chociażby pochwalanie rękoczynów, dziecko automatycznie otrzymuje informację, że bicie wcale nie jest złe.

Przyczyna tkwi również w treściach prezentowanych przez nasze media. Filmy, wiadomości, prasa – wszędzie aż roi się od agresji, wojny czy bijatyk! Trudno znaleźć dziś bajkę, która nie zawierałaby takich negatywnych zdarzeń. Zdrowe dziecko chłonie wszelkie informacje jak gąbka. Kiedy zobaczy, że np. uderzenie kogoś jest sposobem rozwiązania jakiegoś problemu, następnego dnia przetestuje takie zachowanie na koledze z przedszkola lub podwórka.

Istotną kwestią jest również fakt, że psychika dziecka nie jest do końca ukształtowana. Dziecko nie wie, co jest dobre, a co złe. Nie potrafi rodzić sobie z sytuacjami problemowymi i ze stresem. Przede wszystkim nie jest nauczone, jak wyrażać swoje negatywne emocje i jak je kontrolować. Trzeba pamiętać, że dzieci także przeżywają gniew, frustrację czy brak zrozumienia. Uciekają się do różnych sposobów, aby nawiązać kontakt ze społeczeństwem, a także zamanifestować swoją niezależność. Robią to w znany im sposób, czyli biją, popychają, ciągną za włosy, krzyczą itp. Dzieci w ten sposób zdobywają to, czego pragną.


Jak radzić sobie z agresją dziecka?

Nie można bagatelizować problemu agresji u dzieci. Jednak ani obojętność, ani karanie dziecka nie zdziałają cudów. Mogą, co najwyżej zaszkodzić.

Przede wszystkim należy pamiętać, że agresja (złość, frustracja, niezadowolenie) u dzieci jest czymś naturalnym. One dopiero uczą się, jak sobie z nią radzić, jak należy zachowywać się w grupie i co jest istotą relacji międzyludzkich.

Jak można zapanować nad agresją dziecka?

1. Bądź przykładem!

Przede wszystkim dzieci uczą się poprzez naśladowanie (w myśl zasady: słowa uczą, przykłady pociągają). Dziecku trzeba dać dobry przykład! Jeżeli dziecko zauważy u swoich rodziców zachowania agresywne, sam zacznie postępować podobnie.

2. Pomóż dziecku wyładować złość
Maluchowi trzeba uświadomić, że może i powinien „wyrzucać” z siebie negatywne emocje, byleby przy tym nie wyrządzał krzywdy innym. Można dziecku zorganizować miejsce, w którym może tupać nóżkami, płakać, rzucać papierowymi kulami, krzyczeć lub w inny nieszkodliwy sposób wyładowywać swoją złość.

3. Ujarzmij energię dziecka
Trzeba pamiętać, że dzieci mają nadmiar energii i muszą ją gdzieś ulokować. Warto wymyślać taki sposób spędzania wolnego czasu, by dzieci mogły jej jak najwięcej spożytkować, np. ćwiczenia i zajęcia ruchowe, najlepiej na świeżym powietrzu, łamigłówki czy różnego rodzaju zabawy grupowe bez rywalizowania.

4. Reaguj i pomagaj dziecku zrozumieć jego agresję!
Gdy pociecha wyrządzi krzywdę drugiemu dziecku, należy od razu zareagować. Dziecko musi otrzymać jasny komunikat, że to, co zrobiło, jest złe i że nie ma przyzwolenia na takie zachowanie. Należy przy tym uczyć dziecko odpowiedzialności za to, co robi: jeżeli kogoś uderzyło, musi przeprosić. Gdy dziecko już się uspokoi trzeba z nim porozmawiać o całym zajściu i znaleźć wspólne rozwiązanie problemu, np. zapytać dziecko, w jaki inny sposób mogło wyrazić swój gniew lub niezadowolenie.

5. Kary stosuj z umiarem
Karanie dziecka, obojętnie w jaki sposób, nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Utrwali się w nim poczucie winy, a złości nadal nie będzie potrafiło wyładować. Jeżeli już trzeba zastosować ukaranie dziecka (w przypadku powtarzających się sytuacji bicia innych dzieci), niech będzie to kara przemyślana i nie przynosząca szkód dziecku, np. chwilowe odseparowanie od innych dzieci. Należy ponadto z konsekwencją stosować raz ustalone zasady.
Agresywne zachowania dzieci zdarzają się na porządku dziennym. Trzeba od razu reagować i uczyć dzieci właściwego postępowania. Tylko konsekwencja i przemyślane działania ze strony rodziców i wychowawców pozwolą wypracować w zachowaniu dzieci prawidłowe reakcje na złość, gniew czy frustrację.

Komentarze do: Moje dziecko bije inne dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz