Szukaj

Młodzi diabetycy rozpoczynają wspólne wakacje

Podziel się
Komentarze0

Firma Medtronic po raz czwarty zaprosiła dzieci chore na cukrzycę typu 1 na letnie obozy.  Pierwszy z dwóch obozów rozpoczął się w sobotę, 9 lipca br.  W Gościńcu Wiecha pod Warszawą stawiło się prawie 20 młodych diabetyków w wieku od 10 do 13 lat. Dla większości z nich to pierwsze samodzielne wakacje z dala od domu i rodziców.


Celem, który przyświeca organizatorom obozów jest nauka samodzielności i edukacja w zakresie efektywnych metod samokontroli cukrzycy oraz kontrolowania poziomu glikemii podczas wysiłku fizycznego. W tym roku, dodatkowo, część dzieci przebywających na obozie będzie podłączonych do najnowszego sensora Enlite służącego do ciągłego monitorowania stężenia glukozy (CGM).

Liczne badania kliniczne wykazały, że CGM pomaga pacjentom z cukrzycą w osiąganiu lepszej kontroli glikemii bez zwiększenia ryzyka występowania niedocukrzeń, które są niebezpiecznym i potencjalnie zagrażającym życiu powikłaniem cukrzycy. W trakcie zajęć połączonych z zabawą dzieci poznają także m. in. zasady zdrowego odżywania, uczą się zmiany niewłaściwych nawyków żywieniowych, liczenia wymienników czy wymiany zestawu infuzyjnego w pompie insulinowej.
 
Równie ważne jest wzajemne wsparcie, które dają sobie nawzajem uczestnicy oraz zajęcia z psychologiem, podczas których dowiadują się jak radzić sobie z chorobą, poczuciem osamotnienia i niezrozumienia. 

 
Obozy organizowane przez firmę Medtronic, to jedyne obozy tego typu, w ramach których organizowane są warsztaty psychologiczne. Ewelina Pietrzykowska, psycholog prowadzący warsztaty, podkreśla: „Dla wielu dzieci obóz jest przełomem, zmieniającym podejście do choroby. Jest to początek nabierania wiary w siebie oraz budowania poczucia własnej wartości, którego tak często brakuje dzieciom przewlekle chorym”.

 
Świadomość, że cukrzyca jest chorobą, której nie można wyleczyć, konieczność nieustannej samokontroli, oraz poczucie bycia „odmiennym” od swoich koleżanek i kolegów stanowią potężne źródło stresu, z którym nie wszyscy umieją sobie radzić. Możliwość nawiązania kontaktów z rówieśnikami mającymi podobne doświadczenia oraz wsparcie psychologiczne pomaga dzieciom zmienić podejście do choroby i zaakceptować siebie -  dodaje E. Pietrzykowska. 
 
Po sukcesie dotychczasowych edycji obozów, w których udział wzięło łącznie około 200 dzieci chorujących na cukrzycę typu 1, w tym roku organizowane są dwa turnusy w terminach: 9-16 lipca oraz 19-24 lipca pod hasłem „Zróbmy to sami”. Każdy z obozów będzie powrotem do czasów, w których świat wyglądał nieco inaczej. Dzieci wraz z doświadczoną kadrą będą m.in. piekły chleb, plotły z wikliny, a także odwiedzą kuźnię.
 
Informacje na temat programu tegorocznego obozu znajdują się na stronie www.pompy-medtronic.pl w zakładce http://www.pompy-medtronic.pl/dla-was/obozy-medtronic/obozy-2011.html. Na stronie będzie również prowadzony przez uczestników blog. 

Komentarze do: Młodzi diabetycy rozpoczynają wspólne wakacje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz