Szukaj

Mleczne podsumowanie w warszawskich szkołach

Podziel się
Komentarze0

Końcówka roku szkolnego to dobry czas na podsumowania, nauczyciele podsumowują wyniki nauki swoich uczniów, a organizatorzy kampanii wyniki programu „Mam kota na punkcie mleka”. Koci bohater, wraz z organizatorami, odwiedzili Szkołę Podstawową nr 11 im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Warszawie i w trakcie spotkania przedstawili najważniejsze informacje na jego temat.


Kampania „Mam kota na punkcie mleka” odniosła bowiem duży sukces. W Warszawie przyłączyło się do niej 19 szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. W całej Polsce natomiast swój udział w niej zadeklarowało ok. 700 placówek oświatowych, które zgłosiły blisko 70 000 dzieci.

- Przyświeca nam prosta idea: edukacja poprzez zabawę – mówi Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Polskiej Izby Mleka. Wszystkie szkoły, które zgłosiły chęć uczestniczenia w akcji „Mam kota na punkcie mleka” otrzymały bezpłatny pakiet materiałów edukacyjnych, wśród których znajdują się broszury dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Materiały te zawierają nie tylko zadania do realizacji w trakcie zajęć lekcyjnych, związane z mlekiem oraz jego przetworami, ale także praktyczne porady dlaczego warto włączać produkty mleczne do codziennego menu całej rodziny. 

Materiały edukacyjne to nie wszystko, co organizatorzy akcji przygotowali z myślą o jej uczestnikach. W ramach kampanii zostały stworzone dwie gry – edukacyjna gra karciana dla uczniów klas II – IV szkół podstawowych oraz gra on-line dla nieco starszych uczestników programu. Aby w nią zagrać wystarczy zalogować się na stronie www.mamkotanapunkciemleka.pl i można budować swoje mleczne imperium.


W szkołach ogłoszono także start ogólnopolskiego konkursu fotograficznego, w którym można wygrać najnowsze przenośne konsole PlayStation Vita oraz gadżety z logo programu! Zasady konkursu są proste, trzeba jednak wykazać się kocim sprytem i mistrzowską pomysłowością. Zadaniem uczestników jest pokazanie, jak wielką energię podczas wakacyjnych szaleństw dzieci czerpią z mleka i jego przetworów. Liczy się pomysł, kreatywność i innowacyjne ujęcia! Aby wziąć udział w konkursie wystarczy aparat i odrobina dobrych chęci. Szczegółowe zasady  konkursu oraz jego regulamin znajdują się na stronie www.mamkotanapunkciemleka.pl.


****
O tym, jak bardzo potrzeba jest edukacyjna kampania na temat mleka i przetworów mlecznych świadczą dane Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Średnia zawartość wapnia w diecie dzieci w wieku 11-15 lat wynosi 850 mg (chłopcy) i 678 mg (dziewczynki). Natomiast dzienna zalecana norma według IŻŻ wynosi dla dzieci w tym wieku 1300 mg. Oznacza to, że obecna dieta dzieci i młodzieży nawet w połowie nie pokrywa zapotrzebowania na wapń. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby pić przynajmniej 3-4 szklanki mleka dziennie lub spożywać przetwory mleczne.

- Musimy pamiętać, że 90 proc. naszych kości budujemy do około 20 roku życia – mówi Dorota Osóbka, dietetyk i ekspert programu „Mam kota na punkcie mleka”. Od 20 do 35 roku życia dobudowujemy pozostałe 10 proc., natomiast po 35 roku życia, wapń z kości już tylko tracimy. W związku z tym niezmiernie ważne jest, aby w okresie wzrostu i rozwoju, dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość wapnia.

Jednak mleko to nie tylko wapń i białko, ale również witaminy A, D oraz witaminy z grupy B, które odpowiadają m.in.: za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia czy pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.

Kontynuacja naboru do programu odbędzie się po rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2013/2014. Bądźcie czujni i odwiedzajcie stronę www.mamkotanapunkciemleka.pl!

Komentarze do: Mleczne podsumowanie w warszawskich szkołach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz