Szukaj

Miód może łagodzić nocne kasłanie u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania wskazują na to, iż łyżeczka miodu przed snem może pomóc małym dzieciom z problemem kaszlu - oraz ich rodzicom - przespać spokojnie noc. Rodzice zauważyli, że po podawaniu dzieciom miodu, kaszel występował rzadziej oraz był mniej dokuczliwy.„Problemy związane ze sposobami leczenia kaszlu oraz objawów przeziębienia dotyczą ich niskiej skuteczności, o ile w ogóle o skuteczności można w ich przypadku mówić, oraz skłonności do powodowania efektów ubocznych,” komentuje dr Ian Paul, pediatra ze Stanowego Uniwersytetu w Pensylwanii w Hershey, który nie uczestniczył w najnowszych badaniach.

Wiele dostępnych produktów na kaszel i przeziębienie nie może być stosowanych u dzieci poniżej 4 roku życia.

Jednym z problemów dotyczących leków jest przypadkowe podanie zbyt dużej dawki dzieciom przez rodziców, bądź samodzielne korzystanie z nich przez dzieci.

„W przeciwieństwie do innych podawanych środków – leków i lekarstw wywołujących efekty uboczne - miód jest niemalże całkowicie bezpieczny,” dodaje Paul.


Naukowcy z Izraela przetestowali randomizowaną grupę 300 dzieci w wieku od 1 roku do 5 lat na skuteczność czterech różnych sposobów leczenia nocnego kaszlu.

Na pół godziny przed pójściem spać, rodzice podawali dzieciom 10-gramowe dawki jednego z trzech rodzajów miodu - uwzględniając miód na bazie eukaliptusowej oraz cytrusowej - lub syrop, który także był słodki, ale nie zawierał miodu.

"Po zastosowaniu leczenia miodem, także rodzice lepiej spali," skomentował dr Herman Avner Cohen z Uniwersytetu w Tel Avivie dla czasopisma Pediatrics. Paul uważa, że istnieje kilka możliwych wyjaśnień, dlaczego miód może łagodzić kaszel u dzieci.

„Miód jest bogaty w antyoksydanty, które mogą mieć wpływ na zwalczanie różnych infekcji wywołujących objawy przeziębienia,” uważa Paul. Cohen wraz ze współpracownikami zauważyli, że różne rodzaje miodu mogą zawierać różne typy antyoksydantów - wliczając w nie witaminę C oraz flawonoidy - oraz że ciemniejszy miód zawiera ich więcej.

"Na dodatek, jest coś w tej gęstej, lepkiej i słodkiej cieczy, która dostarcza pewnego rodzaju ulgi,” podsumowuje Paul.

Słodki płyn powoduje również ślinotok, który rozcieńcza śluz oraz nawilża górne drogi oddechowe.

Dr Paul dodaje jeszcze, że rodzice nie powinni podawać miodu niemowlakom, ale warto spróbować stosować go na kaszel u dzieci.

Komentarze do: Miód może łagodzić nocne kasłanie u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz