Szukaj

Mentoring dzieci żyjących w ubóstwie zmniejsza ryzyko poważnych chorób

Podziel się
Komentarze0

Młodzi Afroamerykanie dorastający w złych warunkach materialnych są bardziej narażeni na poważne choroby. Według ostatnich badań, silne wsparcie ze strony doświadczonych opiekunów może jednak niwelować negatywny wpływ środowiska.

- Emocjonalne wsparcie ze strony pracowników opieki społecznej może uchronić tych młodych ludzi przed bilogicznymi zmianami - wyjaśnia kierownik badań, Gene Brody z Uniwersytetu Georgia.

Negatywny wpływ środowiska

Badacze już dawno zauważyli, że dzieci i młodzież dorastający w biedzie są bardziej narażeni na choroby serca i zawał. Co więcej, stresujące otoczenie i kontakt z przemocą, powoduje wzmożone wytwarzanie hormonów stresu, które negatywnie wpływają na zdrowie. Badania jednak nie sprawdzały, jak zmienia się stopień tego ryzyka, kiedy warunki dziecka ulegają poprawie.

Podczas ostatnich badań badacze przeanalizowali stan zdrowia 420 Afroamerykanów, którzy od 2000 roku co roku poddawali się badaniom. Naukowcy zajęli się wpływem dorastania w stresie na ciśnienie krwi, wagę ciała oraz obecność hormonu stresu w moczu. Przeanalizowali także ekonomiczne warunki, w których dorastały dzieci oraz poziom wsparcia, jakiego udzieli im pracownicy opieki społecznej.

Rola mentorów

Dzieci, których sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu, były najbardziej narażone na poważne choroby. Ryzyko zwiększały także negatywne nawyki dzieci i niskie dochody rodziny oraz -aż dwukrotnie- brak emocjonalnego wsparcia ze strony opiekuna.

- Mimo pogarszającej się sytuacji materialnej, nie odnotowaliśmy wzrostu ryzyka poważnych chorób u dzieci, które miały wsparcie od pracowników pomocy społecznej. Najkorzystniej jest, kiedy dzieci wspierają także rodzice, przyjaciele oraz inni najbliżsi - wyjaśnia Gene Brody.

Otoczenie a stan zdrowia

Naukowcy nie potarfią wytłumaczyć, dlaczego pogarszające się warunki ekonomiczne aż tak silnie wpływają na ryzyko poważnych chorób. Może to wiązać się z narażaniem na przemoc, przestępczość, kontaktem z narkotykami i brakiem pozytywnych wzorców.

- W czasach, kiedy młodzi ludzie codziennie mierzą się z licznymi problemami, ważne jest wsparcie bardziej doświadczonych osób, który wysłuchają i doradzą, jak wyjść z trudnej sytuacji - dodaje Gene Brody.

Komentarze do: Mentoring dzieci żyjących w ubóstwie zmniejsza ryzyko poważnych chorób

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz