Szukaj

Maluch na basenie

Podziel się
Komentarze0

Pluskanie się w wodzie zazwyczaj sprawia maluchom dużo frajdy. Woda ma zdrowotne i terapeutyczne korzyści, dlatego też naukę pływania warto rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia.

Maluch na basenie

Zanim to nastąpi, rodzice powinni zapoznać się z zasadami korzystania z pływalni i dobrze przygotować dziecko do pierwszej wizyty na basenie. Przed rozpoczęciem nauki pływania dla niemowląt należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, takich jak:

  • WIEK DZIECKA – oferty kursów pływania dla niemowląt są różnorodne. Można zacząć uczyć pływania już 2-3 miesięczne dziecko, lecz pediatrzy często rekomendują, aby poczekać do 5-6 miesiąca. Starsze dziecko lepiej kontroluje swoje ciało, sprawniej się porusza, stabilniej trzyma główkę oraz jest nieco lepiej uodpornione na wszelkiego rodzaju infekcje niż 2-3 miesięczne maleństwo.
  • WIZYTA U PEDIATRY – przed pierwszymi zajęciami warto odwiedzić pediatrę w celu wykonania badań, m.in. pod kątem chorób górnych dróg oddechowych, układu moczowego, schorzeń kardiologicznych  i innych.
  • WODA – basen przystosowany dla niemowląt powinien być wypełniony wodą niechlorowaną, a jedynie ozonowaną. Temperatura wody dla niemowlaków nie powinna być niższa niż 36 stopni Celsjusza.
  • WARUNKI NA BASENIE - po wstępnym wyborze pływalni konieczne jest sprawdzenie warunków, jakie na nim panują. Warto zwrócić uwagę na to, czy basen spełnia warunki sanitarne, czy ma wydzieloną przebieralnię oraz, czy temperatura wody i powietrza na basenie jest odpowiednia. Czystość i bezpieczeństwo to podstawowe warunki, które muszą być spełnione.
  • CHARAKTER ZAJĘĆ –  oferta i metoda nauki pływania dla dziecka powinna być dostosowana do jego wieku i doświadczeń obcowania z wodą. Warto dowiedzieć się w ilu osobowych grupach prowadzone są zajęcia, jaki jest ich przebieg, a także czas trwania zajęć.
  • ZAWARTOŚĆ TORBY – oprócz sprawdzenia miejsca prowadzonych zajęć, konieczne jest również odpowiednie wyposażenie torby na basen. Powinny się w niej znaleźć: klapki, ręczniki dla każdego, zwykłe pieluchy do przebrania po kąpieli i specjalne - przeznaczone do kąpieli, posiłek dla dziecka, chusteczki, dodatkowe ubranie do zmiany, a także kosmetyki pielęgnacyjne.
  • PIELĘGNACJA SKÓRY PO KĄPIELI – z tego względu, że zarówno woda ozonowana, jak i chlorowana powoduje wysuszenie skóry dziecka, należy ją odpowiednio natłuścić. Stąd też warto zastosować emolienty przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, zawarte m.in. w kremie Oilatum Baby. Krem Oilatum Baby podnosi poziom nawilżenia skóry, szybko się wchłania, daje uczucie komfortu i pozostawia skórę zdrową i gładką. Krem redukuje uczucie swędzenia, które bywa często przyczyną niepokoju dziecka i jego problemów ze snem. Produkt może być stosowany już od 1. dnia życia dziecka.

Jak oswoić malucha z wodą?

Aby dziecko „poczuło się jak ryba w wodzie” najpierw powinno oswoić się z wodą i pokonać ewentualny strach. Domowe kąpiele w wanience są dobrym pretekstem do stopniowego oswajania się z wodą, a także poznawania pierwszych reakcji i emocji dziecka.

Z kolei na basenie, w sytuacji gdy dziecko jest niespokojne, zaleca się powolne obmycie ciała dziecka wodą lub też włożenie go do wody okrytego ręcznikiem w celu uniknięcia szoku związanego ze zmianą temperatur. Zaufanie do instruktorów pływania, spokój rodziców i opanowanie przy realizacji zadań polecanych przez instruktorów, mają wpływ na efekty nauki. Trzeba pamiętać, że zajęcia na basenie powinny być dla dziecka przyjemnością. Dziecko szybko przyzwyczaja się do wody, dlatego też nie należy robić nic na siłę, aby nie zrazić malucha przed kolejną wizytą na basenie.

Dzięki tak dobremu przygotowaniu zaniepokojenie maluszka oraz niepokój spowodowany nową sytuacją szybko zostaną zażegnane i cała rodzina, a w szczególności dziecko, będzie czerpało radość z pierwszych, wspólnych wizyt na pływalni.

Materiał opracowała:

mgr Urszula Rogalska

Komentarze do: Maluch na basenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz