Szukaj

Maltretowane dzieci to otyli dorośli?

Podziel się
Komentarze0

Dzieci, które wycierpiały maltretowanie, są o 36% bardziej zagrożone otyłością jako dorośli, w porównaniu do niemaltretowanych dzieci, stwierdzają badacze z King’s College London. Oceniają też, że prewencja albo skuteczna terapia 7 przypadków dzieci maltretowanych przekłada się na uniknięcie jednego otyłego dorosłego.Odkrycia ukazały się w Molecular Psychiatry.

Dane zebrano od 190 285 osób z 41 badań z całego świata. Ciężkie maltretowanie – fizyczne, emocjonalne i seksualne – dotyka ok. 1 na 5 dzieci w Wielkiej Brytanii. Poza tym, że odbija się długoterminowo na zdrowiu psychicznym, to dotyka także zdrowia fizycznego.

Dr Andrea Danese z King’s College London mówi: - Odkryliśmy, że bycie maltretowanym w dzieciństwie znacząco podnosi ryzyko otyłości w dorosłości.

Wcześniejsze badania na zwierzętach także sugerowały, że stres we wczesnym dzieciństwie jest powiązany ze wzrostem ryzyka otyłości, natomiast badania przeprowadzane na ludzkiej populacji dawały sprzeczne rezultaty.

Zobacz również:Nowe badanie ocenia zaś dowody zebrane we wszystkich pracach zrealizowanych na ludziach, aby określić potencjalne źródło tego braku spójności. Dlatego w swojej metaanalizie Brytyjczycy skupili się na czynnikach, które mogą wyjaśniać to powiązanie.

Odkryli, że maltretowanie w dzieciństwie było powiązane z otyłością w dorosłości niezależnie od definicji i pomiarów otyłości i maltretowania, dzieciństwa i statusu społeczno-ekonomicznego dorosłego, palenia, alkoholu i fizycznej aktywności.

Dodatkowo, maltretowanie w dzieciństwie nie było powiązane z otyłością w dzieciństwie i w wieku nastoletnim.

Natomiast kiedy pod uwagę wzięto także bieżącą depresję, powiązanie między maltretowaniem w dzieciństwie a otyłością u dorosłego nie było już tak znaczące, co może sugerować, że w niektórych przypadkach depresja prowadzi maltretowaną osobę do otyłości.

Wcześniejsze badania oferowały biologiczne wyjaśnienie tego zjawiska: maltretowana osoba może jeść więcej, ponieważ stres wpływa na hormony regulujące apetyt. Maltretowani ludzie mogą spalać mniej kalorii, ponieważ stres osłabia układ odpornościowy, prowadząc do zmęczenia i redukcji aktywności.

Komentarze do: Maltretowane dzieci to otyli dorośli?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz