Szukaj

Maltretowane dzieci to otyli dorośli?

Podziel się
Komentarze0

Dzieci, które wycierpiały maltretowanie, są o 36% bardziej zagrożone otyłością jako dorośli, w porównaniu do niemaltretowanych dzieci, stwierdzają badacze z King’s College London. Oceniają też, że prewencja albo skuteczna terapia 7 przypadków dzieci maltretowanych przekłada się na uniknięcie jednego otyłego dorosłego.Odkrycia ukazały się w Molecular Psychiatry.

Dane zebrano od 190 285 osób z 41 badań z całego świata. Ciężkie maltretowanie – fizyczne, emocjonalne i seksualne – dotyka ok. 1 na 5 dzieci w Wielkiej Brytanii. Poza tym, że odbija się długoterminowo na zdrowiu psychicznym, to dotyka także zdrowia fizycznego.

Dr Andrea Danese z King’s College London mówi: - Odkryliśmy, że bycie maltretowanym w dzieciństwie znacząco podnosi ryzyko otyłości w dorosłości.

Wcześniejsze badania na zwierzętach także sugerowały, że stres we wczesnym dzieciństwie jest powiązany ze wzrostem ryzyka otyłości, natomiast badania przeprowadzane na ludzkiej populacji dawały sprzeczne rezultaty.


Nowe badanie ocenia zaś dowody zebrane we wszystkich pracach zrealizowanych na ludziach, aby określić potencjalne źródło tego braku spójności. Dlatego w swojej metaanalizie Brytyjczycy skupili się na czynnikach, które mogą wyjaśniać to powiązanie.

Odkryli, że maltretowanie w dzieciństwie było powiązane z otyłością w dorosłości niezależnie od definicji i pomiarów otyłości i maltretowania, dzieciństwa i statusu społeczno-ekonomicznego dorosłego, palenia, alkoholu i fizycznej aktywności.

Dodatkowo, maltretowanie w dzieciństwie nie było powiązane z otyłością w dzieciństwie i w wieku nastoletnim.

Natomiast kiedy pod uwagę wzięto także bieżącą depresję, powiązanie między maltretowaniem w dzieciństwie a otyłością u dorosłego nie było już tak znaczące, co może sugerować, że w niektórych przypadkach depresja prowadzi maltretowaną osobę do otyłości.

Wcześniejsze badania oferowały biologiczne wyjaśnienie tego zjawiska: maltretowana osoba może jeść więcej, ponieważ stres wpływa na hormony regulujące apetyt. Maltretowani ludzie mogą spalać mniej kalorii, ponieważ stres osłabia układ odpornościowy, prowadząc do zmęczenia i redukcji aktywności.

Komentarze do: Maltretowane dzieci to otyli dorośli?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz