Szukaj

Małe serce wielkiej wagi

Podziel się
Komentarze0

Bóle w klatce piersiowej, duszność, męczliwość, omdlenia czy też słaby przyrost masy ciała mogą być objawami chorób serca. Jeśli zauważasz je u swojego dziecka, skorzystaj z pomocy kardiologa dziecięcego.


Każdy rodzic po narodzeniu swego dziecka odczuwa silne emocje związane przede wszystkim z troską o swoją małą pociechę. W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka, rodzice zwracają uwagę na wszystkie niepokojące symptomy w obawie przed chorobą, jaka może dotknąć „maluszka”.

Szczególny strach, towarzyszy obawom przed wykryciem u swojego dziecka różnych wad wrodzonych, zwłaszcza wad serca. Zrozumiały lęk budzą u rodziców informacje o szmerach nad sercem, czy też sinicy.

Jak podaje Fundacja Serce Dziecka, wady serca są najczęstszymi wadami wrodzonymi. Niektóre są genetyczne, inne powstają około 8-10 tygodnia ciąży z niewyjaśnionych dotąd powodów. Szacuje się, że każdego roku w Polsce rodzi się około 3600 dzieci z wadami serca.


Niestety, u większości dzieci problemy z sercem zostają zdiagnozowane zbyt późno. U wielu noworodków nie występują żadne widoczne symptomy, co sprawia, że właściwa diagnostyka tuż po urodzeniu jest bardzo trudna. Dlatego tak ważne jest, aby uważnie obserwować swoje dziecko i zmiany w jego zachowaniu. Kiedy warto zwrócić się o pomoc do kardiologa dziecięcego? Na taką wizytę powinniśmy udać się, gdy lekarz rodzinny lub pediatra stwierdzą u dziecka szmery nad sercem lub niemiarową pracę serca, gdy dziecko często choruje na zapalenie oskrzeli lub płuc, słabo przybiera na wadze, szybko się męczy, gdy u dziecka występują omdlenia lub gdy samo zgłasza dolegliwości w okolicy serca.


U dziecka, u którego wystąpią takie objawy, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań. W takim przypadku należy udać się do Poradni Kardiologii Dziecięcej. W trakcie wizyty lekarz zbada dziecko, zbierze dokładny wywiad, opisze wykonane przez pielęgniarkę badanie EKG lub też wykona badanie USG echo serca, które pozwoli na ocenę wielkości i budowy serca oraz prawidłowości jego pracy. Jeśli będzie to konieczne, możliwe jest także wykonanie 24-godzinnego badania EKG metodą Holtera. Polega ono na podłączeniu do ciała dziecka elektrod, połączonych z rejestratorem pracy serca, który zapisuje jego funkcjonowanie przez jedną dobę. Wynik uzyskany po badaniu jest sprawdzany i opisywany przez lekarza. Tego typu badania można wykonać między innymi w Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu, która z myślą o najmłodszych pacjentach uruchomiła niedawno specjalistyczną Poradnię Kardiologii Dziecięcej.

Komentarze do: Małe serce wielkiej wagi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz