Szukaj

Kreskówki wpływają na nawyki żywieniowe dzieci

Podziel się
Komentarze0

To jest niewygodna prawda o filmach dla dzieci. Poza swoistym urokiem, wpadającą w ucho muzyką i sympatycznymi postaciami, kreskówki wysyłają sprzeczne sygnały do młodych ludzi, których starają zabawić, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill.

Wydaje się, że polityczna poprawność nie dotyczy królestwa kreskówek. Świat jasnych kolorów i piskliwych głosów obfituje w obelgi, przemoc i niezdrowe wybory.

Dr Eliana M. Perrin, profesor nadzwyczajny pediatrii Akademii Medycznej na Uniwersytecie Północnej Karoliny (UNC) oraz autor badania, opublikowanego w czasopiśmie „Obesity” („Otyłość”), badała świat popularnych dziecięcych filmów wydanych w USA między 2006r. i 2010r.

Dla nauki, Dr Perrin oraz koledzy zbadali 20 najwyżej ocenianych filmów, wybierając cztery z każdego roku badań. Analizowali fragmenty z każdego filmu, szukając wiadomości, które odnoszą się do opcji stylu życia. Dr Perrin wyjaśnia: „Filmy te oferują dzieciom nieharmonijną prezentację na temat żywności, ćwiczeń i stanu wagi, chwaląc niezdrowe odżywianie i siedzący tryb życia.”

Obfitość wysokiej zawartości tłuszczu, przekąski o dużej zawartości cukru, popularność słodkich napojów w połączeniu ze wspaniałej wielkości porcjami jedzenia oraz faworyzowanie fast foodów ponad rodzinne posiłki może powodować, że unikanie otyłości stanowi wyzwanie dla młodych ludzi .

Puste słowa

Kiedy te niezdrowe wybory są odzwierciedlone w filmach, które dzieci oglądają, istnieje niebezpieczeństwo, że zachowanie takie zostanie uznane za normalne.

Badanie pokazuje, że niezdrowe zachowania żywieniowe były skutecznie potwierdzone w wielu filmach. Naukowcy znaleźli żywność przedstawianą w przesadnej  wielkości porcjach w 26% filmów, delektowanie się niezdrowymi przekąskami w 51% czy picie napojów z dużą zawartością cukru w 19%. Zdrowe zachowanie również nie było reprezentowane w filmach: 40% filmów pokazywało bohaterów oglądających telewizję, 35% przedstawiało dzieci korzystające z komputerów, a 20% postacie grające w gry wideo.

Najnowsze badania wykazały: po pierwsze, że dzieci, które mają telewizor w sypialni są naznaczone wyższym ryzykiem otyłości, a po drugie, że otyłe dzieci mogą mieć trudny okres w szkole. Być może nadszedł czas, aby przemyśleć to, co nazywamy „rozrywką”.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Kreskówki wpływają na nawyki żywieniowe dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz