Szukaj

Kondycja u dzieci ma wpływ na ataki serca w przyszłości

Podziel się
Komentarze0

Pytając nastoletnich chłopców, czy wolą zajęcia aktywności fizczynej czy granie w gry komputerowe, zdecydowana większość wybrała gry komputerowe. Nowe badania sugerują, że nieletni chłopcy powinni być bardziej aktywni fizycznie, ponieważ obniżenie aktywności ruchowej może zwiększyć ryzyko wystąpienia ataków serca w przyszłości.

Taka hipoteza została opublikowana w European Heart Journal.

Grupa naukowców z Umeå University, prowadzona przez prof. Peter'a Nordström'a, przeprowadziła badania z udziałem 743,498 mężczyzn. Wszyscy oni byli aktywnie związani ze szwedzkimi siłami zbrojnymi w latach 1969-1984, a także odbyli badania w wieku 18u lat. Badania te uwzględniały pomiary ciśnienia, wagę, wzrost oraz siłę mięśni uczestników. Została również zmierzona wydolność tlenowa podczas badań cyklu. Wydajność cyklu była zwiększana o 25 watów na minutę, do momentu, gdy uczestnicy osiągneli swój maksymalny poziom wysiłku. Wyniki maksymalnej wytrzymałości zostały użyte w celu przeprowadzenia badań.

Zespół badawczy podzielił wyniki na pięć grup w kategoriach od najniżeszego poziomu kondycji, do najwyższego.

Wszyscy mężczyźni byli pod stałą obserwacją od 34. roku życia, aż do zgonu lub pierwszego ataku serca lub do 1. stycznia 2011 r. W trakcie obserwacji odnotowano 7,575 incydentów z zawałem serca- co daje statystyczną liczbę 1,222 ataków serca przypadających na 100,000 mężczyzn.

Wysoka kondycja wiąże się z mniejszym ryzykiem ataku serca

Porównując wydolność tlenową z ryzykiem zawału serca, naukowcy odkryli, że mężczyźni z niższą wydolnością tlenową byli narażeni 2.1 razy bardziej na zawał serca w przyszłości w porównaniu z mężczyznami z grupą o najwyższej wydolności tlenowej.

Wyniki badań ujawniły również, że na każde 15% wzrostu wydolności tlenowej mężczyźni wykazywali 18% obnizone ryzoko zawału serca. W danych zostały uwzględnione także inne wskaźniki takie, jak: indeks masy ciała (BMI) oraz tło społeczno-ekonomiczne.

Ponadto, badacze odkryli, że mężczyźni, którzy dbali o regularny trening kardiologiczny podczas dojrzewania, wykazywali redukcję ryzyka ataku serca w przyszłości o 35 %. Wyniki są zależne od BMI

W celu zobrazowania jaki wpływ mają BMI i wydolność tlenowa na ryzyko ataku serca u uczestników badań, podzielono ich na cztery kategorie, zgodnie z regułami Światowej Organizacji Zdrowia z BMI.

Poszczególne grupy:

  • Niedowaga/chudy (BMI poniżej 18.5kg/m2)
  • Normalna waga (BMI pomiędzy 18.5-25kg/m2)
  • Nadwaga (BMI pomiędzy 25-30kg/m2)
  • Otyłość (BMI powyżej 30kg/m2)

Wyniki badań ujawniły, że największą, bo aż prawie dwukrotnie większą, predyspozycję do wystąpienia zawału serca, posiadają mężczyźni otyli w zestawieniu z wynikami najbardziej wysportowanych mężczyzn. Ponadto najbardziej otyli mężczyźni wykazywali aż czterokrotnie większe prawdopodobieństwo wsytąpienia zawału serca z porównaniu z najchudszymi.

Wypowiadając się na temat odkryć, Prof. Nordström mówi:

"Nasze odkrycia sugerują, że wysoka wydolność tlenowa w późnym okresie dojrzewania, może redukować ryzyko zawału serca w przyszłości.<Aczkolwiek, bycie bardzo sprawnym nie wydaje sie w pełni rekompensować nadwagi w odniesieniu do tego ryzyka. Nasze badania wykazują, że ważniejsze od bycia w formie jest nieposiadanie nadwagi ani otyłości, ale najlepsze jest połączenie obydwóch czynników: bycie wysportowanym i utrzymywanie normalnej wagi."

Zauważa on, że niezbędne są dalsze badania w celu określenia na ile te wnioski mają odniesienie w leczeniu klicznym. Niskie koszty i łatwość dostępu do przeprowadzenia badań kardiologicznych, a także rola chorób serca jako głównej przyczyny zgonów na całym świecie, te wyniki są ważne w odniesieniu do zdrowia publicznego.”.

Inne badania opublikowane przez Medical News Today wykazują, że młodzi mężczyźni biorący aktywny udział w wydarzeniach sportowych w okresie szkolnym i podczas studiów, są bardziej skłonni do aktywności fizycznej w wieku emerytalnym.

Autor: Magdalena Wojtasik

Komentarze do: Kondycja u dzieci ma wpływ na ataki serca w przyszłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz