Szukaj

Kolejność urodzenia ma wpływ na podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy i zaburzeń metabolicznych

Podziel się
Komentarze0

U dzieci, które rodzą się jako pierwsze w rodzinie, zaobserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy i podwyższonego ciśnienia tętniczego. Wyniki badania, które w marcu zostanie opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM), pokazują, że pierworodne dzieci mają większe trudności z absorbowaniem cukrów oraz wyższe ciśnienie w ciągu dnia niż dzieci, które mają starsze rodzeństwo.„Chociaż sama kolejność urodzenia nie jest wskaźnikiem metabolicznych lub krążeniowych zaburzeń, bycie pierworodnym przyczynia się do ogólnego ryzyka” – powiedział Wayne Cutfield z University of Auckland.

W czasach spadającej liczby dzieci w rodzinie, większą część populacji stanowią pierworodni, u których może wystąpić cukrzyca typu II, choroba wieńcowa, udar lub nadciśnienie.

Wyniki badań nowozelandzkich naukowców mogą mieć kolosalne znaczenie dla nacji takich jak Chińczycy, gdzie z powodu polityki jednego dziecka przeważającą częścią społeczeństwa są pierworodni.


W badaniu sprawdzano stężenie lipidów i hormonów na czczo, wzrost, wagę oraz strukturę ciała u 85 zdrowych dzieci w wieku 4 i 11 lat. 32 pierworodnych dzieci, które brały udział w badaniu, miało o 21% niższą wrażliwość na insulinę i o 4 mmHg wyższe ciśnienie.
 
Czy jest jakaś dobra wiadomość dla najstarszych dzieci?

Badanie wykazało, że są one najczęściej wyższe i szczuplejsze od swojego młodszego rodzeństwa. Różnice w metabolizmie u młodszych dzieci mogą być spowodowane zmianami w macicy kobiety, które zachodzą podczas pierwszej ciąży.

W rezultacie tych zmian zwiększa się dopływ składników odżywczych do zarodka podczas kolejnych ciąż.
 
Według Cutfielda wyniki opisywanego badania świadczą o tym, że u pierworodnych dzieci występuje większe ryzyko zachorowania m.in. na cukrzycę i nadciśnienie.

Potrzeba jednak bardziej szczegółowych badań, żeby stwierdzić, jak to zwiększone ryzyko przekłada się na realne przypadki zachorowań w dorosłym życiu.    

Komentarze do: Kolejność urodzenia ma wpływ na podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy i zaburzeń metabolicznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz