Szukaj

Jutro obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka

Podziel się
Komentarze0

Co roku w krajach Unii Europejskiej na świat przychodzi ok. 500 000 wcześniaków. Oznacza to, że statystycznie jeden na dziesięć noworodków rodzi się przed planowanym terminem. Liczby te pokazują, że noworodki urodzone przedwcześnie stanowią największą grupę pacjentów dziecięcych w Europie. Dlatego też wcześniaki powinny zostać objęte szczególną opieką okołoporodową i poporodową oraz profilaktyką zdrowotną obejmującą szczepienia.


W Dniu Wcześniaka…

Obchodzony 17 listopada Światowy Dzień Wcześniaka jest okazją dla organizacji zrzeszających rodziców wcześniaków z całej Europy do apelowania o polepszenie opieki zdrowotnej dla tej grupy niemowląt.

Mimo że system opieki neonatologicznej w Polsce jest na wysokim poziomie, to dla dzieci przedwcześnie urodzonych (przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży) nadal brakuje kompleksowych rozwiązań i programów zdrowotnych, także tych wspierających rodziców wcześniaków.

Młodzi rodzice powinni otrzymywać informacje dotyczące czynników ryzyka i możliwości zapobiegania przedwczesnym porodom. Potrzebują również pomocy i wsparcia  przy właściwej opiece nad wcześniakiem zarówno podczas jego pobytu w szpitalu, jak i po wypisaniu do domu.


Problemy zdrowotne wcześniaków

Niemowlęta urodzone przedwcześnie i / lub z małą urodzeniową masą ciała, stanowią grupę zwiększonego ryzyka infekcji w porównaniu do dzieci urodzonych w terminie. Do innych najczęstszych problemów zdrowotnych tej grupy dzieci  należą, m.in.:

  • wady wzroku,
  • wady serca, niewydolność krążenia,
  • niedokrwistość,
  • wylew do i okołokomorowy i jego następstwa zdrowotne,
  • dysplazja oskrzelowo-płucna (BPD) – wystepująca w postaci różnego stopnia zaburzeń oddychania,
  • martwicze zapalenie jelit (NEC) – gdzie czynnikiem pierwotnym jest niedotlenienie jelita.

To tylko niektóre schorzenia, które częściej występują u wcześniaków i mogą mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia a nawet  życia maluszków.

Szczepienia ochronne w tej grupie dzieci stanowią szczególnie istotną metodę ochrony przed chorobami zakaźnymi. Jednakże wiele wcześniaków szczepionych jest ze znacznym opóźnieniem a podjęcie decyzji o szczepieniu dziecka nadal budzi wiele trudności.

Komentarze do: Jutro obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz