Szukaj

Jak właściwie odżywiać dziecko w trakcie biegunki

Podziel się
Komentarze9

W Polsce corocznie do szpitali z ostrą biegunką wirusową trafia około 6500 dzieci. Biegunka jest szczególnie groźna dla tych najmłodszych. Jest to choroba występująca powszechnie - jak podają statystyki – ulega jej ponad 95% dzieci przed ukończeniem 5. roku życia. Głównym zagrożeniem jest ryzyko szybkiego odwodnienia, która może wymagać pobytu w szpitali. W wielu przypadkach, rodzice postępując właściwie mogliby terapii szpitalnej uniknąć...Najważniejsze w czasie choroby jest skuteczne nawadnianie. By zapobiec odwodnieniu pediatrzy przypominają o przepajaniu dziecka, nawet jeśli wymaga to przełamania jego oporów, często wynikających z rozdrażnienia i złego samopoczucia. Idealne do nawadniania są elektrolity np. Elektrolity Humana, zwane inaczej Doustnymi Płynami Nawadniającymi lub po prostu DPN-ami. Służą do szybkiego uzupełniania strat płynów i składników mineralnych w przebiegu biegunek.

Drugim krokiem jest właściwe odżywianie dziecka w okresie biegunki. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Komisji Żywieniowych rodzice nie powinni zmieniać diety dziecka w okresie biegunki. Nie należy również odstawiać od piersi niemowląt, które do momentu wystąpienia biegunki były karmione wyłącznie mlekiem matki.  Doświadczenie praktyczne pokazuje, że podanie w trakcie choroby dziecku normalnego posiłku jest często bardzo trudne ze względu na apatyczność małego pacjenta. Mamom karmiącym piersią często towarzyszą obawy, że to co jadły wcześniej mogło przeniknąć do mleka i stać się przyczyną biegunki. Gdy dziecko jest starsze, ma już skończone 6 miesięcy , było dokarmiane lub jadło obiadki składające się z kilku dań dochodzi lęk, że normalne posiłki mogą nasilać objawy lub być zbyt ciężkostrawne dla chorego dziecka. Doświadczenie starszych pokoleń każe ograniczyć jadłospis w okresie choroby do jednoskładnikowych posiłków: kleików ryżowych, marchwianki, białego pieczywa. Mimo, że są lekkostrawne, to niestety nie odżywiają odpowiednio organizmu i często po prostu nie smakują.

Od połowy roku 2009 na rynku aptecznym dostępna jest Humana HN z prebiotykiem, rekomendowana jako odżywka lecznicza, polecana w leczeniu biegunek u dzieci, młodzieży i dorosłych. To najczęściej polecany przez niemieckich pediatrów produkt diety leczniczej. Najmniejszym dzieciom podaje się Humana HN w postaci płynnej z butelki. Dla starszych może być przygotowywana w formie puddingu. Ponad 60% składu stanowi purée bananowe, które decyduje o przyjemnym smaku. Jest ono dodatkowo wzbogacone o mleko modyfikowane, witaminy, mikroelementy oraz prebiotyki. Dzięki temu Humana HN wspiera normalizację stolca i jednocześnie usuwa toksyny z małego organizmu, a prebiotyki w niej zawarte, pomagają odbudować florę jelitową. Stanowi ona idealną alternatywę dla tradycyjnych marchwianek i kleiku ryżowego, dając rodzicom pewność, że w tak wrażliwym momencie podają dziecku smaczne, dobrze zbilansowane danie o sprawdzonym działaniu. Profilaktyczne podawanie Humany HN w czasie trwania biegunki pozwala łagodnie przejść od stanu nasilenia choroby, gdy dziecko mogło być tylko nawadniane, do momentu przywrócenia stałego jadłospisu.


Humana HN jest już polecana przez specjalistów - „Karmienie małych dzieci w okresie choroby rodzi wiele problemów.  Spadek apetytu jest często pierwszym objawem infekcji, a większość z nich wiąże się z zaburzeniami trawienia i biegunką, która może szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dlatego podawanie elektrolitów oraz odpowiednie odżywianie ma kluczowe znaczenie dla jej nasilenia i przebiegu, a w szczególnych wypadkach może uchronić dziecko przed wizytą w szpitalu. Humana HN z prebiotykiem oraz Elektrolity Humana  powinny stanowić element rodzinnej apteczki. Wspomagają one leczenie i jednocześnie stanowią smaczny posiłek, co ułatwia podawanie dzieciom.” – mówi dr n. med. Pediatra Neonatolog Małgorzata Gołkowska, pracująca w Centrum Zdrowia Dziecka

Ze względu na właściwości Humana HN, tak jak i Elektrolity Humana mogą również okazać się niezastąpione w podróży, związanej ze zmianą klimatu i jadłospisu. Wyjeżdżając w czasie ferii zimowych czy wakacji najczęściej jesteśmy zdani na gotowe posiłki, podawane w ośrodkach wczasowych i hotelach. Małe dzieci silnie reagują na wszelkie zmiany menu. Zabranie ze sobą Humana HN daje gwarancję, że w potrzebie będziemy dysponować gotowym zbilansowanym i smacznym daniem, wspomagającym terapię biegunek. Ze względu na właściwości odżywcze może się ono okazać niezastąpione również w dokarmianiu niejadków oraz dzieci, które mają obniżony apetyt, np. w czasie przeziębienia.

###

Grupa przedsiębiorstw Humana Milchunion, z obrotem ponad 2,9 mld € i ilością ponad 3,3 mld kg przetwarzanego rocznie mleka, należy do liderów firm przetwarzających ten surowiec. W Niemczech Humana Milchunion zajmuje pod tym względem drugie miejsce, natomiast w światowym rankingu mieści się w pierwszej dwudziestce.
Humana Milchunion eG, spółka „matka“ całej grupy przedsiębiorstw, jest zorganizowana na zasadach spółdzielczych, co oznacza, że dostawcy najważniejszego surowca – mleka są właścicielami firmy. Produkty Humana Milchunion są dostępne w ponad 70 krajach świata.

Więcej informacji w serwisie www.humana.pl.

Komentarze do: Jak właściwie odżywiać dziecko w trakcie biegunki (9)

gg009
gg009 31-05-2012 00:34

Uwaga na odwodnienie

1

Uważaj na odwodnienie. Znaczna utrata wody może być groźna dla dziecka. Najlepiej zastosuj specjalne płyny nawadniające bo one dzięki odpowiedniemu stężeniu nawadniają lepiej niż woda. U nas sprawdza się Orsalit. Z natur... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
asia29
asia29 08-02-2010 16:11

synbiotyki

7

W czasie biegunki należy obowiązkowo podawać synbiotyki, aby odnawiała się zniszczona flora bakteryjna jelit. Jeśli dziecko potrafi łykać kapsułki to można podać Multilac.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (7)
Pokaż cały wątek (7)
tereska79
tereska79 15-02-2010 10:57

dużo jogurtów

1

napewno korzystnie na florę bakteryjna wpływają jogurty, ale najlepiej te naturalne. I należy pamietać , żeby nie podawac dziecku żadnych tłuszczów - chleb z masłem zabroniony. Zero serów, owoców, warzyw - najlepiej klei... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze