Szukaj

Gry video poprawiają umiejętność czytania

Podziel się
Komentarze0

Wiadomość ta rozczaruje rodziców, którzy woleliby, żeby ich dzieci więcej czasu spędzały na nauce niż przy grach video, ale gry akcji mogą pomóc dyslektycznym dzieciom nauczyć się lepiej czytać. Wyniki badania opublikowanego w Current Biology pokazują, że dwanaście godzin gier video lepiej wpłynęło na rozwój umiejętności czytania niż rok spontanicznego rozwoju tej umiejętności lub rok tradycyjnych, wymagających terapii.„Gry akcji usprawniają wiele aspektów uwagi wzrokowej, w szczególności poprawiają wyodrębnianie informacji z otoczenia. Dyslektyczne dzieci uczą się orientować i skupiać swoją uwagę bardziej wydajnie, żeby szybciej wydobyć istotne informacje z tekstu pisanego” – powiedział Andrea Facoetti z University of Padua i Scientific Institute Medea of Bosisio Parini we Włoszech.
 
Odkrycie włoskich naukowców zdaje się potwierdzać tezę, że u podłoża dysleksji leżą deficyty w uwadze wzrokowej. Dysleksja jest zaburzeniem, które dotyka jedno dziecko na dziesięć i manifestuje się trudnościami w nauce czytania. Do tej pory nie ma terapii, która zawierałaby elementy gier video.


W badaniu wzięły udział dwie grupy dzieci. Ich umiejętność czytania, zdolności fonologiczne oraz umiejętność koncentracji zostały dokładnie zbadane przed rozpoczęciem i po zakończeniu eksperymentu.

Dzieci zostały poproszone o zagranie dziewięciu sesji po osiemdziesiąt minut w gry akcji lub w gry niezawierające akcji.

Dzieci, które grały w gry akcji, były w stanie czytać szybciej, nie tracąc przy tym dokładności. Dzieci te wypadały również lepiej w innych testach na koncentrację.

„Te wyniki są bardzo ważne dla zrozumienia mechanizmów w mózgu leżących u podłoża dysleksji, jednak nie pozwalają nam one rekomendować grania w gry video beż żadnej kontroli ani nadzoru” - powiedział Andrea Facoetti.

Naukowcy podsumowują, że wyniki ich badań dają nadzieję na stworzenie nowego programu terapii dysleksji i na możliwość wczesnego leczenia zaburzenia, jeszcze zanim dzieci nauczą się czytać.

I co najlepsze, dzieci będą się przy tym dobrze bawić.

Komentarze do: Gry video poprawiają umiejętność czytania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz