Szukaj

Filmy pomagają dzieciom przy bolesnych zabiegach

Podziel się
Komentarze0

Oglądanie telewizji nie zawsze jest złe dla dzieci. Według nowego badania, dzieci mniej obawiały się zabiegu polegającego na usunięciu brodawki jeśli wcześniej oglądały swój ulubiony program telewizyjny lub film.Krioterapia jest powszechną techniką używaną do zamrożenia brodawek polegającą na zastosowaniu ciekłego azotu w miejscu zmienionym chorobowo. Może być to niewygodna i czasami bolesna procedura, powodująca wiele cierpienia u małych dzieci,  które często muszą być   przytrzymywane podczas usuwania brodawek, twierdzą naukowcy.

Badania sugerują, że zabawki, książki i przenośne gry wideo mogą pomóc dzieciom przejść przez procedury medyczne. Dr Hong Liang Tey, który prowadził badania w Singapore's National Skin Center chciał sprawdzić wraz z zespołem, czy program telewizyjny lub film może być użytecznym rozwiązaniem.

Naukowcy zmierzyli poziom lęku u 35 dzieci, w wieku od dwóch do sześciu lat, podczas procedury usuwania brodawek przy pomocy wideo lub bez niego.

W grupie z wideo, dzieci od dwóch do czterech lat dzieci obserwowały Barneya, natomiast starsze oglądały Kung Fu Pandę.


Trzynaścioro dzieci miało zabieg usuniecia brodawki w czasie oglądania filmu, 15 przeszło tę procedurę bez telewizji. Kolejne siedem dzieci doświadczylo leczenia zarówno bez filmów jak i z nimi.

Zgodnie z ustaleniami, opublikowanych w Archives of Dermatology, stan wszystkich 15 dzieci bez dostępu do wideo został opisany jako „bardzo niespokojny” przed rozpoczęciem zabiegu, na podstawie obserwacji i zastasowania skali lękowej. Dla porównania jedynie stan pięcioro z 13 dzieci,  które obejrzały filmy został sklasyfikowany jako „bardzo niespokojny”.

Naukowcy odkryli również, że czas leczenia był nieco krótszy i wynosił około 12 minut, gdy dzieci były rozproszone przez wideo, w porównaniu do 15 minut u dzieci nie oglądających filmu, ale ta różnica mogła być dziełem przypadku.

Korzystanie z wideo dla obniżenia niepokoju jest dobrym pomysłem, ale wyniki nie są tak naprawdę nowe lub zaskakujące. Wiele szpitali dziecięcych jest wyposażonych w filmy i gry wideo. Studium zostało ograniczona przez jego mały rozmiar a badanie przy pomocy skali lęku, gdy dzieci są już rozproszone może prowadzić do błędnych wyników. - uważa dr Anuradha Patel, pediatryczny anestezjolog w New Jersey Medical School w Newark, która studiuje przedoperacyjne lęki u dzieci i nie brał udziału w badaniu

Do badania wybraliśmy krioterapię na brodawki wirusowe, gdyż jest to bardzo powszechnie wykonywana procedura. Wyniki mogą być ekstrapolowane dla różnych procedur medycznych u dzieci  - powiedział Tey.

Komentarze do: Filmy pomagają dzieciom przy bolesnych zabiegach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz