Szukaj

Dzieci w wieku 10 lat odczuwają presję, by mieć idealne ciało

Podziel się
Komentarze0

Coraz młodsze dzieci mają obsesję na punkcie swojego ciała. Według badaczy przez współczesne media rozprzestrzenia się trend chudej sylwetki, co z kolei powoduje, że już w szkołach podstawowych dziewczęta są bardziej zadowolone ze swojej figury, kiedy są szczupłe.

Dzieci w wieku 10 lat odczuwają presję, by mieć idealne ciało

Specjaliści alarmują, ponieważ niezadowolenie ze swojego ciała może prowadzić do takich chorób jak anoreksja, bulimia, bigoreksja lub depresja.

Płeć nie wybiera

Według badania opublikowanego w czasopiśmie BMC Public Health, dzieci w wieku 10 i 11 lat już mają swoje wyobrażenie idealnego ciała. Analiza ponad 4 tysięcy uczniów z Nowej Szkocji wykazała, że zadowolenie dziewcząt ze swojego ciała jest bezpośrednio związana z tym, jak są szczupłe. Z drugiej strony chłopcy są najbardziej zadowoleni, kiedy nie są ani zbyt szczupli, ani puszyści.

Ideały od dziecka

Zważywszy, że niezadowolenie z obrazu ciała jest silnie związane ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń odżywiania, naukowcy byli szczególnie zaniepokojeni odkryciem, że postrzeganie ideałów zaczyna się w tak młodym wieku. Ogólnie rzecz biorąc, 7,3% dziewcząt objętych badaniem stwierdziło, że nie podoba im się sposób, w jaki wyglądają. Wśród dziewcząt z prawidłową masą ciała 5,7% jest niezadowolonych ze swojego ciała. Wśród tych, które miały nadwagę, 10,4%, a wśród dziewcząt, które zostały zaklasyfikowane jako otyłe, 13,1% było niezadowolonych ze swojego wyglądu. Jak zauważają naukowcy, u dziewcząt każdy wzrost jednostki pomiaru BMI wskazywało około 8-procentowy wzrost niezadowolenia z ciała.

Więcej zajęć, większe zadowolenie


Co więcej, dziewczęta, które miały niższy poziom wykształcenia lub mieszkały w obszarach wiejskich, częściej zgłaszały niezadowolenie ze swojego wyglądu. U chłopców tego zjawiska nie zaobserwowano. Zdaniem naukowców z Harvardu ten fakt ma swoje uzasadnienie: dzieci mieszkające w mieście mają więcej zajęć, dzięki czemu mają różne sposoby, w jaki mogą spędzić czas. To z kolei sprawia, że są bardziej zadowolone z siebie.

Nie za dużo, nie za mało

Wśród chłopców, zgłaszane niezadowolenie było wyższe niż u dziewcząt: 7,8% w porównaniu do 7,3% u dziewcząt, ale w przeciwieństwie do dziewcząt, ich poziom zadowolenia nie jest proporcjonalny do ich masy ciała. Zamiast tego chłopcy byli niezadowoleni, jeśli postrzegali siebie jako zbyt szczupłych albo z nadwagą. Jednak, podobnie jak w przypadku dziewcząt, kiedy BMI rosło do nadwagi lub otyłości, również pojawiał się trend wzrostu niezadowolenia chłopców. Wśród chłopców z normalną wagą 7,6% zgłaszało niezadowolenie ze swojego wyglądu, a z tych, u których stwierdzono nadwagę, 8,4%, a wśród otyłych chłopców 8,1%.


Ryzykowne zachowania


Według raportu „Reflections of Body Image” opracowanego przez brytyjskich parlamentarzystów oraz edukacyjne centrum YMCA, negatywne postrzeganie swojego ciała jest uważany za przyczynę problemów ze związkami i czynnik blokujący postępy w nauce i w pracy. Jednak to nie jedyna przykra konsekwencja, do której może prowadzić negatywny obraz własnego ciała. Dr Bryn Austin z Harvardu, kierowniczka badania, twierdzi:
- Istnieje poważny związek między niską satysfakcją z posiadanego ciała i podwyższonym ryzykiem niezdrowych zachowań na tle wagi, takich jak zwracanie, poszczenie i zażywanie środków rozwalniających, jak także tabletek odchudzających.

Skuteczna edukacja

Poprzednie badania wykazały, że wczesna szkolna interwencja ucząca dzieci o zdrowej masie ciała i zdrowym obrazie ciała odniosła pewien sukces. Biorąc pod uwagę częstość występowania dziecięcej nadwagi, na którą cierpi jedna trzecia amerykańskich dzieci i ponad ćwierć kanadyjskich dzieci, zrozumienie, jak dzieci postrzegają siebie, i pomaganie im w budowaniu pewności siebie przez wyrabianie im dobrych nawyków mogą być niezwykle ważne nie tylko w walce z otyłością, ale i również w zmniejszaniu ryzyka chorób związanych z nadwagą od cukrzycy do depresji.

Wiedza z domu


Jednak największą rolę odgrywają tutaj rodzice, którzy powinni uświadamiać swoje dzieci na temat zdrowego odżywiania, sportu i ruchu, a także powinni dbać o to, aby dzieci akceptowały siebie niezależnie od tego, ile w danym momencie ważą. To powinno ograniczyć presję szczupłej sylwetki i pozwolić uniknąć groźnych chorób o podłożu fizycznym i psychicznym.

Komentarze do: Dzieci w wieku 10 lat odczuwają presję, by mieć idealne ciało

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz