Szukaj

Długofalowy wpływ stresu w czasie ciąży na rozwój dziecka

Podziel się
Komentarze0

Stres w czasie ciąży wywołany przez wydarzenia, takie jak rozwód, utrata pracy lub śmierć bliskiej osoby jest związany ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się astmy i atopowego zapalenia skóry u dzieci - sugerują najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University Medical Center Hamburg- Eppendorf w Niemczech. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Badania nad źródłami stresu

Ustalenia te pomogą "pozwolić lekarzom oceniać przyszłe ryzyko astmy u nienarodzonych dzieci za pomocą prostego kwestionariusza związanego z życiem matki"- tłumaczy Dr Petra Arck. Chociaż do tej pory silnie wiązano astmę i podobne do niej schorzenia z elementami genetycznymi, nie wyjaśnia to wzrostu zachorowalności w przeciągu ostatnich lat. Równolegle z wzrostem zachorowań, podniósł się poziom stresu ciężarnych kobiet.

Naukowcy zebrali kompletne dane od 994 dzieci i ich matek, biorących udział w australijskich badaniach przebiegu ciąży. Pierwotnym celem badań było określenie wpływu intensywnego monitorowania płodu na przebieg ciąży. Przyszłe matki zostały zapytane o stresujące wydarzenia życiowe w połowie ciąży i ponownie pod jej koniec. Zbadano ich dzieci pod kątem astmy, egzemy i innych objawów, powiązanych z alergią w wieku 6 i 14 lat.

Astma u nastolatków powiązana z stresującymi wydarzeniami w życiu matek

Odkryto, że stresujące wydarzenia w życiu matek, które mają za sobą połowę ciąży, zwiększają prawdopodobieństwo na zachorowanie na astmę lub atopowe zapalenie skóry dzieci w wieku nastoletnim. Prawdopodobieństwo astmy u 14-latków zwiększało się dwukrotnie w sytuacji, gdy ich matki miały za sobą jedno stresujące wydarzenie oraz przy pojawieniu się innych czynników powodujących schorzenie. Przy pojawieniu się większej ilości stresów poziom zagrożenia był podobny. Schemat dotyczy tylko dzieci, których matki nie cierpią na astmę. Stres w czasie ciąży nie wpłynął na zachorowalność dzieci w wieku lat sześciu.

Subiektywność wyników

Autorzy wskazują na brak informacji na temat sposobu radzenia sobie matki ze stresującym czynnikiem, nie badano również poziomu wsparcia społecznego. Zwrócono również uwagę na występowanie innych czynników wypływających bezpośrednio zarówno na ciążę, jak i późniejszy rozwój dziecka u niektórych dzieci. Wzywa się jednocześnie do ostrożnej interpretacji wyników.

"Wydarzenia życiowe, takie jak problemy finansowe, utrata pracy i zmiana mieszkania, związana z separacją lub rozwodem w czasie ciąży może również mieć trwały wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą matki i jej dziecka. Mogą być również związane z narażeniem na niekorzystne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne przez całe życie dziecka, aż do wieku dojrzałego" mówi Alet H. Wijga z National Institute for Public Health and the Environment w Bilthoven. "Uważam, że badanie dostarcza dowodów na związek między niekorzystnymi wydarzeniami życiowych, pojawiającymi się w okresie ciąży i ryzykiem chorób alergicznych u dzieci." Według badacza, wyzwaniem dla kolejnych badań będzie złagodzenie wpływu stresu podczas ciąży na okres rozwojowy dziecka.

Opracowała: Monika Klimczak

Komentarze do: Długofalowy wpływ stresu w czasie ciąży na rozwój dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz