Szukaj

Długie godziny przed telewizorem skracają czas snu u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Dla każdego dziecka sen jest niezwykle ważny, ponieważ wówczas szybko rozwija się umysł i ciało. Podczas pierwszego, długoterminowego badania dzieci, amerykańscy badacze potwierdzili wyniki wcześniejszych, krótszych badań, wskazujące to, że wydłużony czas, spędzany przed telewizorem, skraca godziny snu.

Badacze z Massachusetts General Hospital for Children oraz Harvard School of Public Health także zauważyli, że szczególnie wśród dzieci mniejszości, które posiadają TV w sypialni, godziny snu są znacznie krótsze.

Elsie M. Taveras, prof. medycyny Population Medicine oraz Division of Sleep Medicine at Harvard oraz jej zespół, opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie Pediatrics.

Zespół ten zbadał ponad 1.800 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat, w obecności matek, w programie długoterminowym o nazwie Projekt VIVA,  mającym na celu prześledzenie licznych czynników, wpływających na zdrowie dzieci, począwszy od okresu, zanim jeszcze się urodziły.

7 minut snu

Dane do badań dostarczały matki, których dzieci miały około 6 miesięcy, odpowiadające na różne, coroczne, pytania, zadawane przez kolejnych siedem lat.

Matki podzieliły się informacjami o nawykach telewizyjnych swoich dzieci, takich jak posiadanie TV w pokoju, określały czas spędzany przed nim, kiedy dzieci były młodsze, a następnie, kiedy nieco dorosły. Poproszono je również o podanie średniego, dziennego czasu snu ich pociech.
Pojawił się niewielki, ale spójny wzór, według, którego dzieci, spędzające dłuższy czas na oglądaniu telewizji, krócej śpią.

W wyniku badania uznano, że każda godzina oglądania telewizji to o 7 minut mniej snu, gdzie chłopcy okazali się bardziej podatni, niż dziewczynki.
Także wśród młodzieży mniejszości etnicznych i rasowych znalazło się sporo ludzi, chętnie zasypiających z TV w pokoju. Posiadanie telewizora w sypialni wiąże się z dziennym ograniczeniem godzin snu, średnio o pół godziny (w porównaniu do tych, którzy go nie mają).

Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań potwierdziły wcześniejsze, w których wykazano, że dzieci, które oglądają TV – szczególnie te, posiadające je w sypialniach – śpią krócej, co źle wpływa na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

W grudniu 2013, Medical News Today opublikowało raport w JAMA Pediatrics, który wykazał, że umieszczanie telewizora w sypialni jest jednym z powodów otyłości dzieci. Mimo, że nie miał on związku z badaniami snu, badacze zasugerowali, że posiadanie TV w pokoju, może prowadzić do zaburzeń snu. Innym powodem otyłości może być również telewizyjne eksponowanie nieodpowiedniej żywności w reklamach.

Agata Sugak

Komentarze do: Długie godziny przed telewizorem skracają czas snu u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz