Szukaj

Czy naukowcom uda się rozszyfrować genetykę nowotworów dziecięcych?

Podziel się
Komentarze0

Komplet genomów u 260 dzieci dotkniętych rakiem, jak również genomy nowotworów, zostały właśnie oddane do dyspozycji lekarzom i naukowcom z całego świata. Dokonali tego badacze ze szpitala dziecięcego St. Jude Children’s Research Hospital. Placówka ta jest jednym z największych specjalistycznych centrów amerykańskich, która właśnie rozpoczęła szeroki projekt w partnerstwie z Uniwersytetem Waszyngtona.- Mamy zamiar rozebrać na czynniki pierwsze każdy z nowotworów dziecięcych - mówi profesor Gilles Vassal, pediatra onkolog, dyrektor badań klinicznych w instytucie IGR (Institut Gustave-Roussy w Villejuif). - Praca ta przyniesie ważne informacje na temat natury tych nowotworów oraz charakteryzujących je uszkodzeń. W ten sposób, dotrzemy do ich pięty Achillesowej - dodaje badacz.

- Przyczyny genetyczne wielu nowotworów pozostają nieznane - wyjaśnia jeszcze profesor Gilles Vassal. - Jeżeli uda nam się zidentyfikować szczególną mutację, być może uda nam się opracować terapię celowaną dla tego uszkodzenia. Będziemy też mieć większe szanse na podanie pacjentowi właściwego leku chemioterapeutycznego, skutecznego w jego właśnie przypadku, a tym samym unikniemy podawania leków, które będą bezużyteczne.

Na nieszczęście istnieje wiele możliwych mutacji, a ponieważ są one rzadkie, jedynym sposobem na ich odnalezienie jest udostępnienie maksymalnej ilości danych wszyskim naukowcom z całego świata. I tak właśnie zrobili naukowcy z St. Jude Children’s Research Hospital.


- Zidentyfikowano jedynie 350 genów na około 2 000 możliwych, jak się przypuszcza. - dodaje profesor Gilles Vassal.

Dzięki ulepszonym narzędziom badawczym naukowcy zdecydowanie przyśpieszyli swoje prace w ostatnich latach. Od trzech lat mamy do dyspozycji nową generację maszyn przeprowadzających sekwencjonowanie całości genomu. Jest to znaczący postęp, ponieważ do tej pory ograniczaliśmy się do sekwencjonowania jedynie 1 - 2% genomu.


- Takie przyśpieszenie pozwoliło nam odkryć mutacje w zupełnie nieoczekiwanych częściach genomów - wyjaśnia profesor Daniel Gautheret, przełożony jednostki bioinformatyki w Institut Gustave-Roussy.

W instytucie tym naukowcy poszukują wszystkich mutacji na które isnieją już lekarstwa, w momencie kiedy pacjenci znajdują się w sytuacji „klęski terapuetycznej”.

Profesor Gilles Vassal podsumowuje - prace zespołu z St. Jude Children’s Research Hospital są bardzo ważne, ponieważ koncentrują się na nowotworach dziecięcych. A te nowotwory mają mutacje zupełnie inne niż nowotwory u człowieka dorosłego.

Najczęściej występującymi nowotworami dziecięcymi są: białaczki (29%), nowotwory mózgu (23%), chłoniaki (12%).

- Inną zaletą sekwencjonowania w wysokiej rozdzielczości jest to, że lepiej jesteśmy w stanie zrozumieć agresywność niektórych nowotworów - mówi profesor Daniel Gautheret. - U danego pacjenta, na przykład, możemy znaleźć wewnątrz nowotworu wielką ilość komórek, które w ogóle nie są niebezpieczne dla chorego oraz inne, które zapewniają nowotworowi odporność na leki i możliwość tworzenia metastaz, nawet jeżeli jest ich mniej niż 1% w danym guzie. Wielkie znaczenie ma więc konkretne namierzanie tych komórek, które stanowią o agresywności nowotworu.

- Wszyscy onkolodzy marzą o tym, żeby mieć do swojej dyspozycji kompletny genom każdego ze swoich pacjentów - podsumowuje profesor Daniel Gautheret.

Komentarze do: Czy naukowcom uda się rozszyfrować genetykę nowotworów dziecięcych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz