Szukaj

Czy istnieje związek między posiadaniem telewizora w sypialni a otyłością wśród dzieci?

Podziel się
Komentarze0

Ostatnie dane pokazują, że w ciągu ostatnich 3 lat otyłość wśród dzieci wzrosła ponad dwukrotnie, a wśród młodzieży ponad czterokrotnie. Nowe badania sugerują, że dzieci, które mają telewizor w sypialni są bardziej skłonne do przybierania na wadze, niż te, które nie mają tam odbiornika.

Zespół naukowców stwierdził, że około 71% osób w wieku od 8 do 18 lat ma telewizory w swoich pokojach. Biorąc pod uwagę wysoki poziom narażenia na oglądanie telewizji oraz rozrywki w postaci gier, naukowcy postawili hipotezę, że może mieć to niekorzystny wpływ na masę dzieci i młodzieży.

By to sprawdzić badacze przeprowadzili ankietę telefoniczną, badając 6522 chłopców i dziewcząt  w wieku od 10 do 14 lat. Uczestnikom zadano szereg pytań, takich jak: „Ile godzin poświęcasz na oglądanie telewizji w dni powszednie?" oraz "Ile godzin spędzasz grając w gry komputerowe lub wideo?", w których oceniano obecność i korzystanie z telewizorów sypialni. Naukowcy spytali o wagę dzieci na początku badania, podczas, gdy ich wzrost oraz wskaźnik masy ciała BMI był raportowany przez same dzieci i ich rodziców po 2 i 4 latach od rozpoczęcia eksperymentu.

Telewizor w sypialni powiązany ze zwiększeniem wskaźnika BMI

Na początku badania 59,1% dzieci zgłosiło posiadanie telewizora w sypialni. Było to częstsze wśród chłopców i osób z niższym wykształceniem oraz mniejszym dochodem rodziny. Wyniki badania wykazały, że posiadanie telewizora w sypialni było związane ze wzrostem BMI o 0,57 w ciągu 2 lat oraz o 0,75 w ciągu 4 lat od rozpoczęcia badania.

Naukowcy stawiają hipotezę, że telewizor w sypialni może zakłócać sen dziecka, natomiast poprzednie badania wykazały, że krótszy czas snu może być przyczyną przyrostu wagi u dzieci.

Ponadto, jak twierdzą badacze, posiadanie telewizora w sypialni może zwiększać ekspozycję dzieci  na reklamy żywności. Sugerują oni, że usunięcie telewizora z sypialni dzieci może być "ważnym krokiem" w walce z otyłością.

Nowe zagrożenia medialne

Naukowcy podkreślają, że w czasie tego badania, które rozpoczęło się w 2003 roku, telewizory były główną formą ekspozycji medialnej dzieci. Zwracają uwagę, że obecnie są one narażone na bodźce za pomocą innych typów urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony i laptopy, a więc dalsze badania powinny zostać przeprowadzone w celu oceny, czy tego typu ekspozycja w mediach przyczynia się do nadwagi u dzieci.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Czy istnieje związek między posiadaniem telewizora w sypialni a otyłością wśród dzieci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz