Szukaj

Czy częste oglądanie telewizji wpływa na sprawność fizyczną dzieci?

Podziel się
Komentarze0

Czasopismo International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity podaje, że im więcej czasu małe dzieci spędzają przed telewizorem, tym mniejsza będzie sprawność ich mięśni i tym większy będą miały obwód talii w wieku nastoletnim. Nie wyklucza się również konsekwencji w wieku dorosłym.Uważa się, iż coraz więcej rodziców używa telewizji jako „opiekunki do dziecka”. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu (Kanada) podjęli badania nad zależnością długości spędzania wolnego czasu w wieku dziecięcym a sprawnością fizyczną w wieku szkolnym.

Amerykańska Akademia Pediatrii uważa, że dzieci nie powinny spędzać przed telewizorem więcej niż dwie godziny.

Badania polegały na długotrwałych obserwacjach sprawności fizycznej dzieci oraz przyjmowaniu raportów od rodziców na temat godzin spędzonych przed telewizorem przez ich dzieci. Z badań wynikło, że dzieci, które mniej oglądały telewizję, były sprawniejsze i miały zazwyczaj mniejszy obwód w pasie.


Sprawność fizyczną mierzono poprzez ćwiczenie skoku w dal. Badania wykazały, że każda godzina oglądania telewizji przez dzieci powodowała oddanie krótszego skoku o 0,361 cm. Stały wzrost liczby godzin oglądania telewizji przez dzieci pomiędzy 29 a 53 miesiącem życia powodował dodatkowo krótszy skok o dodatkowe 0,285 cm.

Ponadto każda godzina oglądania telewizji przez dzieci od 29 do 53 miesiąca życia powodowała wzrost w talii o średnio 0,047 cm, w ciągu dziesięciu lat dałoby to 0,41 cm. Dzieci, które oglądają telewizję więcej niż 18 godzin tygodniowo, powinny przytyć 0,76 cm w skali 10 lat.

Sprawność fizyczna w wieku młodzieńczym jest bardzo ważna, gdyż ma wpływ na stan zdrowia w wieku dorosłym oraz może przyczynić się do długowieczności.

Dr Caroline Fitzpatrick z Uniwersytetu w Nowym Jorku, która wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Montrealu prowadziła badania, stwierdziła: „telewizja jest w stanie modyfikować życie, a ludzie muszą być świadomi, że telewizja może się przyczynić do późniejszego zdrowia fizycznego maluchów. Dalsze badania pomogą ustalić, czy oglądanie telewizji nie wpływa na inne wskaźniki zdrowia dzieci, w tym dla zdrowia ich układu sercowo-naczyniowego”.

Komentarze do: Czy częste oglądanie telewizji wpływa na sprawność fizyczną dzieci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz